Egyrészt szinte minden polgármester a Fidesz színeiben nyert, a sajátjai ellen pedig senki nem akar játszani. Másrészt annál mostohábban bánni a városokkal, ahogy a második Gyurcsány-kormány tette, nem nagyon lehet. Most mégis azt kell mondani: az elmúlt két évben sajnos sikerült.
2009-ben Kósa Lajos vezetésével hatalmas tüntetést tartottak az ország polgármesterei: a felháborodás érthető volt, 120 milliárdot vontak el az önkormányzatoktól.
Azóta 2011-ben és 2012-ben is 40 milliárdosnál nagyobb elvonást éltek át a városok, a második Széll Kálmán-tervben 2013-ra újabb 100 milliárdot irányoznak elő, a félkész költségvetésben pedig – igaz, kevesebb feladatra – közel 500 milliárddal kevesebb szerepel az önkormányzati sorokban, mint tavaly. A számok brutálisak – akkor is, ha Kósa Lajos most nem tüntet.
A debreceni polgármester újabb nyilatkozatai is feltűnőek. Jól mutatja a kormány viszonyát a településekhez, hogy a Fidesz legismertebb városvezetőjének a sajtón keresztül kell megüzennie, hogy ha nem változtatnak a szabályozáson, januártól leállhat az önkormányzatok banki hitelezése. Jelzésértékű az is, hogy megtiltották a mínuszos városi költségvetés tervezését, amivel papíron minden rendben lesz, csődök nem várhatóak, de hogy ezért milyen árat kell fizetni helyben, azzal mintha senki sem foglalkozna.
Eközben pedig a városi ügyeket egyre inkább elviszik a városokból. A kormányhivatalok hatásköre egyre nagyobb, újra bevezetik a járásokat, ami nem lenne baj, ha önkormányzatiságot jelentene, de ehelyett csak a kormány nyújtja ki a kezét. Most abban kellene bízni, hogy a kormány mindent jobban fog tudni, mint a helyiek. A legfelsőbb döntéshozói szinten már biztosan így is gondolják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.