Az év végéig nyitva álló árfolyamgát programra október közepéig a jogosultak alig ötöde jelentkezett. Ez azért is meglepő, mert a végtörlesztéssel szemben az árfolyamrögzítés lehetősége sokkal több ember számára elérhető, és e jól átgondolt konstrukció a jogszabályban előírt feltételeknek megfelelő devizaadósok számára jelentős könnyítést kínál.
A kormány által kezdeményezett árfolyamrögzítési program lényege, hogy a bankok olyan konstrukcióvá alakítják a szerződéskötéskor maximum 20 millió forint összegű devizaalapú jelzáloghiteleket, amelynek segítségével a legfeljebb 2017. június 30-ig tartó időszakban a devizaalapú jelzáloghitelek törlesztőrészletét az árfolyam esetleges emelkedése nem befolyásolja. A devizaárfolyam-változások (például forintgyengülés) negatív hatásai a törlesztőrészletben ezen időszak alatt tehát nem jelentkeznek.
A svájci frank hiteleket 180, az eurót 250 forinton lehet törleszteni. E rögzített és az aktuális piaci árfolyam közötti különbözetből a törlesztőrészletnek a kamattörlesztésre eső részét az állam fizeti meg az adósok helyett. A törlesztőrészletnek a tőketörlesztésre eső különbözete pedig gyűjtőszámlára kerül, és az itt halmozódó összeg visszafizetését az adósnak csak 2017 első féléve után kell megkezdenie. További védelem az is, hogy a gyűjtőszámlára svájci frank esetén csak a maximum 270 forint, illetve euró esetén csak a maximum 350 forint árfolyamig terjedő különbözet kerül, az ezt meghaladó árfolyam miatti különbözetet az állam fizeti meg az adósok helyett.
Tehát míg a végtörlesztés egyoldalúan a bankrendszert terhelte meg, addig az árfolyamgát rendszere arányosan igyekszik megosztani a terheket a bankok, a lakosság és az állam között.
A 2017. június 30-ig tartó árfolyamrögzítés lehetősége tehát lényegesen hosszabb időszakot ölel át, mint annak idején a végtörlesztés. Ez idő alatt végbemehet a konszolidáció, a világgazdasági helyzet is kedvezőbbé válhat, és növekedési fázisba léphet a nemzetgazdaság. Közel öt év valószínűleg elegendő lesz ahhoz, hogy egy átlagos hátterű és kockázatviselő képességű család megfeleljen a fizetési feltételeknek, ne veszítse el az otthonát, és képes legyen előteremteni a havi törlesztő részleteket.
Ha mégsem így alakul, akkor a 2017. június 30-át követő időszakra több bank – köztük az AXA is – saját megoldást dolgozott ki. Ha szükséges, megakadályozzuk a törlesztőrészlet jelentős megemelkedését, és biztosítjuk a kiszámíthatóságot a devizaalapú hitelek kamatának akár 5 vagy 10 évre történő rögzítésével.
Az árfolyamgát kínálta előnyöket azoknak is érdemes igénybe venni, akiknek nem okoz túl nagy gondot a megemelkedett árfolyam. Banki tapasztalatok szerint már eddig is sokan döntöttek úgy, hogy a fix árfolyamnak köszönhetően felszabaduló forrásaikat havonta félreteszik, amiből az évek alatt komoly megtakarítás-alap képződhet. Számos, pénzügyileg igencsak tudatos ügyfél erre a célra tartós befektetési számlát, vagy egyéb kedvező kamatozású megtakarítási konstrukciót választott, ami azt mutatja, hogy a lakosság magatartásában a korábbi évekhez képest pozitív fordulat következett be.
Az árfolyamgátat választó ügyfeleket közjegyzői díj, valamint kezelési és ügyintézési költség sem terheli, a program az ügyfelek számára ingyenes.
Az árfolyamrögzítésre a jogszabály szerint legkésőbb december 31-ig lehet jelentkezni, ami azt jelenti, hogy a devizaadósoknak e fontos határidőig 39 munkanapjuk maradt. Bár a legtöbb bank jelentős munkaerő- és egyéb erőforrás-átcsoportosítással várja az év végi hajrát, az ügyfelek akkor járnak legjobban, ha minél hamarabb lépnek, és elkerülik az ügyintézők előtti torlódásokat, valamint a tömeges adminisztrációval gyakran együtt járó hosszas sorbanállást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.