Az MNB és a PSZÁF dolgozata teljes hasonlóságot mutat, egyaránt megállapítva: gazdasági növekedés hiányában a pénzügyi szektor sem tud fejlődni, viszont így maga sem tud a hitelezés felpörgetésével hozzájárulni a GDP növekedéséhez. A helyzet érdemi változásához – a szabályozás megváltoztatásával – az államnak is lépnie kell.
Ez a helyzetkép a folyamatokat valamennyire is figyelők számára persze semmi meglepőt nem tartalmaz.
A bankok – és más pénzügyi szolgáltatók is – 2008 óta a válság hatásaival küzdenek, amelyekre a magyar gazdaságpolitika is rátesz egy-két lapáttal. Recesszió vagy stagnálás mellett kell működniük, miközben portfóliójuk romlik, az elvben jövedelmet termelő új kihelyezéseket pedig a bizonytalan helyzet miatt nem erőltetik.
A baj csak az, hogy a helyzet javulására rövid távon nem látszik semmiféle remény. A kormány, amint lyuk keletkezik a büdzsében, különadóival a magát állítólag degeszre kereső bankszektort találja meg először, folyamatosan megszegve korábbi ígéreteit.
A bankokkal kapcsolatban emellett a retorika is változatlan: „nem jutnak pénzhez a vállalkozások, mert nem akarnak hitelezni a szolgáltatók”. Ilyen körülmények mellett naivitás lenne feltételezni, hogy kedvezőbb irányba fordulna a politikai hozzáállás.
Mindezek tükrében nem nehéz látni a közeljövőt: a több szállal is megkötött kezű pénzügyi szektor továbbra is marad takaréküzemmódban, igyekezvén kimazsolázni a még úgy-ahogy használható üzleti területeket. Jó hír viszont, hogy kimenni valószínűleg így is nagyon kevés szereplő fog a piacról: kár, hogy nem eladó bankokból, hanem vevőkből van hiány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.