A szeptemberi amerikai quantitative easing (QE3) bejelentéscsomag hosszabb időre biztosította a likviditásbőséget, az Európai Központi Bank egyidejűleg bejelentett kötvényvásárlási akciója pedig jelentősen javította az eurózóna kockázati megítélését, és ezzel teremtett biztató hangulatot a tőzsdéken. A bejelentéseket követő eufória később piaci korrekcióba torkollott, az éves csúcsról 8 százalék fölötti esés bontakozott ki, amely az amerikai elnökválasztás után érte el mélypontját, de november második fele már stabilizálódást hozott a piacokon. A nagyszabású rally azonban váratott magára, és nem kizárt, hogy az indexek egy klasszikus mikulásrally keretében zárkóznak föl az októberi idei éves csúcsaik közelébe.
Ebben nagy szerepe lehet annak is, hogy a tőzsdei vállalatok ma már merőben más – sokkal biztatóbb – képet mutatnak, mint 2008-ban. A nagy adós cégek bedőltek, másokat – mint az amerikai és az európai autóipart – megmentették. Akik kínkeservesen, vagy éppen könnyebben talpon maradtak, azok mindent elkövettek a hitelek kordában tartása, költségeik csökkentése és a biztos cashflow érdekében, és ma már a nyereségességre koncentrálnak, mert a „most még veszteséges vagyok, de csodásak a növekedési kilátásaim” típusú vállalatokat a kellemetlen emlékek miatt érthetően kerülik a befektetők.
Ez a mérlegalkalmazkodás jelentős deleveraging mellett ment végbe, a vállalkozások Amerika- és Európa szerte nettó hitelfölvevőből nettó megtakarítókká váltak, ami a beruházások lassulásával, létszámleépítésekkel és az alkalmazkodás más kellemetlen tüneteivel járt együtt. Emiatt sem az amerikai, sem az európai gazdaság nem kecsegtet fantasztikus növekedési kilátásokkal, így viszont a legcsekélyebb biztató jelnek is nagyon tud örülni mindenki. Az utóbbi időben éppen ilyen jelek mutatkoznak, például az amerikai ingatlanpiaci és munkanélküliségi adatokban.
Nem mellékes körülmény az sem, hogy a vállalatok fundamentálisan erősödtek. Az osztalékhozamok a fejlett országokban jelentősen meghaladják a kötvényhozamokat, hiszen a 0 közeli amerikai vagy német kötvényhozamokhoz képest a 2,2 százalék körüli amerikai és 3,4 százalék körüli német osztalékhozamok nem mutatnak rosszul. A részvénypiacok az árfolyam-nyereség (az S&P 500 esetében a P/E az elmúlt 10 év átlagos értékeinél körülbelül 15 százalékkal alacsonyabb) és az árfolyamkönyv szerinti érték (az S&P 500 esetében a P/BV az elmúlt 10 év átlagos értékeinél mintegy 20 százalékkal alacsonyabb) mutatók alapján is vonzók a befektetők számára.
Az emelkedés melletti érveket erősíti néhány pszichológiai tényező is. Idén eddig két nagy shortolási kísérletnek is tanúi voltunk (májusban 10 százalékot, október végén 8,5 százalékot csökkent az S&P 500), de a bikapiac mindkétszer erősebbnek bizonyult, és a nagy short pozíciókat tulajdonosaik jelentős veszteséggel viszonylag gyorsan leépíteni kényszerültek. Az esésre játszók idei vesztesége lassan kedvét szegi a legpesszimistábbaknak is. Márpedig a veszteség nem mutat jól a teljesítményekben, amiket világszerte év végén meg kell magyarázni a tulajdonosoknak és a befektetőknek, ezért a shortosabb kedvű portfólió menedzserek kockázati büdzséjében az idén már aligha maradt további tartalék.
2012 a makrogazdasági folyamatokról szólt, hozzászoktunk, hogy nem egyedi részvényeket, hanem úgy általában „kockázatot” vásárolunk. Hamarosan ennek vége lesz, és ebben legalábbis megerősít, ha arról szólnak az elemzések, hogy a lóra termett koreai rapper klipje mikor éri az egymilliárd letöltést a Youtube-on. Lehet, hogy ehelyett érdemes lenne ismét vállalati elemzéseket olvasni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.