Elmúlt a kezdeti értetlenség, felháborodás. Míg az első kormányzati-vállalati stratégiai megállapodásokat sok cég furcsállotta, ma már többen keresik, hogyan lehetnének ők is kiválasztottak. Negyven céggel lesz együttműködési szerződés. A teljes lista még nem ismert, talán akadnak még szabad helyek.
Régi darab, új szereposztással – kommentálta néhány megállapodás után egy menedzser a stratégiai együttműködési felbuzdulást. Az idáig a „rossz multi” szerepébe kényszerített cégek most átérezhetik, milyen az, amikor a kormány keblére ölel egy kiválasztottat, s eljátszatja vele a „jó multi” szerepét. Valószínűleg sok cégvezető zavarba jött a hirtelen jóindulattól. Nem is olyan régen még lelketlen kizsákmányolóknak kiáltották ki őket, akik csak a saját zsebükkel törődnek, s ha az nem telik rendesen, gyorsan továbbállnak.
Árnyalt értékelés helyett nagyüzemre járt a bűnbakképzés. Ez akkor így volt egyszerűbb. Mostanra alábbhagyott a multiellenesség. A válság ezen cégeket is megtépázta, költséget csökkentettek, embereket bocsátottak el, de nagy részük talpon maradt. Munkát ad, termel vagy szolgáltat, exportál, talán még fejleszt is. Tehát közreműködik a válság elviselhetővé tételében, kezelésében. Sőt, a jövő felépítésében is. Tudta ezt a kormány korábban is, de neki meg a büdzsé hiányának feltöltéséhez kellett a multik pénze. Jöttek az átmenetinek szánt különadók, aztán maradtak.
Az utóbbi időben mintha betelt volna a pohár. Túl sok olyan hír érkezett, mely szerint a külföldi székhelyeken úgy döntenek, jobb elkerülni Magyarországot az újabb beruházásokkal. Elegük lett az itteni hecckampányokból, a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikából, az újabb és újabb sarcokból.
Tehát a kormánynak lépnie kellett. Ha másként nem, gesztusokkal jelezni, értékeli ő az itteni multik teljesítményét, még ha ez nem is látszik eléggé. Elérkezett hát a dicséret, az elismerés, az ígéretek kora. Közhírré tétetik, melyik cégeket látja a kormány perspektivikusnak, követendőnek. A kiválasztottak is váltottak, sérelmeket félretéve fogadják el a kormány együttműködési ajánlatát, s nyilvánosan tesznek hitet a további fejlesztés, bővítés mellett. Ha Magyarországon ez kell a boldoguláshoz, akkor különalkut kötnek, stratégiai megállapodásokat írnak alá. Persze, jobb az egységes, minden cégre egyformán vonatkozó gazdasági szabályozó rendszer, a kiszámíthatóság, az átláthatóság, a fejlesztésekhez kapcsolódó adókedvezmények, ezekhez nem kellene még külön megállapodás. Tudják ezt a kiválasztottak is, hogyne tudnák. Külföldön ezen elv szerint dolgozik anyavállalatuk. De félre lehet lökni a felkínált kormányzati jobb kezet? Elvileg igen. Voltak, akik megtették. Meggyőződésből, nem illett bele értékrendjükbe a kiválasztott szerepének eljátszása. Az üzleti világ többsége azonban pragmatikusan működik. Ártani nem árt egy ilyen megállapodás, akkor minek elleneznék? A nagy nyilvánosság publicitást, ingyen reklámlehetőséget hoz, miért mondanának le erről?
A kormányzati jóindulat hasznot hajthat az együttműködőnek. Ráadásul sokkal szimpatikusabb a „jó multi” szerepét játszani, mint a rosszét.
A kimaradóknál meg elkezdődött a helyezkedés. Egyelőre csak annyi ismert, 40 cég lesz a kiválasztott, ám a pontos lista nem tudható. Talán vannak még szabad helyek. Jó lenne bekerülni a kiválasztottak csapatába! Ha így működik az ország, ehhez kell igazodni – mondják.
Eddig 11 stratégiai megállapodás köttetett, a Richtert kivéve nemzetközi központú világcégek leányvállalatai az együttműködők. Nagy foglalkoztatók, nagy exportőrök, nagy fejlesztők. Kormányzati megállapodás nélkül is boldogulnának. Így viszont könnyebb lesz a lobbizás egy-egy ügy érdekében. Ezzel sincs semmi baj. A negyven cég azonban csak töredékét jelenti a jól teljesítő vállatoknak. Ők úgy érzik, kimaradnak valamiből. És keresik az igazodási pontokat, személyeket. Máshol ezt a piac adja. Nálunk meg az ilyen megállapodások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.