Viviane Reding Európai Uniós biztos csatát nyert. Háborút azonban még nem. Sikerült keresztülvernie az Európai Bizottságon azt az irányelvtervezetet, amely kimondja: az évi 50 millió eurónál nagyobb árbevételű és legalább 250 főt foglalkozatót tőzsdei cégek felügyelőbizottságában 2020-ra el kell érni a 40 százalékos női arányt.. A döntés tavaly, november közepén született. Azóta csend.
Hogy miért csak csatát nyert Viviane Reding, s nem háborút? Például azért, mert eredetileg az igazgatóságokra szeretett volna női kvótát elfogadtatni. Nagy volt a felzúdulás. Kilenc tagállam – köztük Magyarország – tiltakozott, nehogy már uniós hatáskörbe kerüljön ez a téma is, majd a tagországok megoldják a nemek közötti esélyegyenlőséget az üzleti világban is. Az EU-biztos visszakozott, s a felügyelőbizottságokat vette célba. Ez üzleti szempontból „ártalmatlanabb” terület, sok cégnél csak az utólagos kontroll, a gazdálkodás számainak ellenőrzése e testület dolga, túl sok beleszólása nincs a cégügyekbe. A módosított javaslatot az Európai Bizottság tagjai elfogadták. A végrehajtás ellenőrzése, az esetleges szankciók megállapítása viszont nemzeti hatáskörbe került.
Magyarország az utolsók között kullog: a Budapesti Értéktőzsde BUX-indexében szereplő vállalatok felügyelőbizottságában 5,3 százalék a nők aránya. Ez csak Cipruson és Máltán alacsonyabb. Az uniós átlag 13,7 százalékos. A közéletben sem jobb a helyzet: pár hónapja van egy női miniszter, államtitkárból valamivel több is akad. A közélet szereplői nálunk ilyen példát mutatnak.
Nem logikus, de talán mégis az, hogy az üzleti szektor lett a példaadásra kiszemelt szektor. Nem logikus, mert milyen alapon avatkozik bele az EB abba, hogy magáncégek kit ültetnek az fb-székekbe? Az állami cégeknél mégcsak lenne rá magyarázat.Milyen jogon ír elő kvótákat, meg javasol szankciókat? Akkor, amikor úgyis baj van a gazdaságban, recesszióval, veszteséggel küzd Európa jó része. Talán éppen ezért. Átalakul a gazdaság. A cégvezetők saját bőrükön tapasztalják, a régi módon nem működik már a világ. Talán attól lesz hatékonyabb az új világrend, ha a nőknek nagyobb szerep jut az irányításban. Innen nézve nagyon is logikus, hogy az üzleti szektor legyen a kísérleti terep.
Az üzletemberek általában rugalmasabbak, hatékonyabbak, mint a politikusok. A profit, a tulajdonosok elvárása hajtja őket. S ha már a régi módszerek tartalékai kimerülnek, hajlandók új megoldások felé fordulni. Akár sok női főnökkel is. Több nemzetközi tanulmány kimutatta ugyanis, hogy nőkkel hatékonyabb, sikeresebb egy vállalat. A McKinsey nemzetközi tanácsadó cég elemzése szerint azok a vállalkozások, amelyeknél kiegyensúlyozott a nők és a férfiak aránya, 56 százalékkal magasabb működési profitot képesek elérni. Az Ernst & Young a világ 290 vállalatát vette górcső alá pár éve, s hasonló következtetésre jutott.
Tehát a nők jelenthetik azt a „rejtett tartalékot”, amit válságban, vagy éppen a nagy gazdasági átalakulásnál, célszerű mobilizálni. Egyre elfogadottabb az a tétel is, hogy a jövő nagy vezetői már nem a kézi vezérlők, a mindent szájbarágó, autokrata személyiségek, hanem az együttműködő és együtt érző, csoportmunkában brillírozó, intuitív és kreatív emberek. Mondják, ez utóbbi tulajdonságok főleg azoknál fejlettebbek, ahol a jobb agyfélteke működése az erősebb. Vagyis a nőknél. Ez persze nem jelenti azt, hogy a férfiúi racionalitásra, elemzőkészségre, rendszerszervezésre ne lenne szükség. Ez csak annyit jelent, hogy a józan ész mellett a szív, a fantázia nagyobb szerepet kaphat a gazdasági döntéseknél. Hogy akkor miért kellett tiltakozni a nők arányának növelése ellen? Talán mert kötelező. S ami kötelező, azt utálni szokás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.