Faluvégi Balázs, az Altera Vagyonkezelő Nyrt. igazgatósági tagja
„A forint gyengülése volt a legnagyobb az összes feltörekvő ország fizetőeszköze közül az elmúlt hetekben. Sem az állampapírhozamok, sem a bizonytalanságot növelő politikai és társadalmi tényezők, sem a devizahitelek miatti érzékenység kockázata, de – a nyilatkozatok ellenére – az export fellendítésében érdekelt gazdaságpolitika sem áll a trend folytatódásának útjában. Amennyiben Eurózóna perifériájának problémái ismét pánikot okoznak a nemzetközi piacokon, akkor az komoly esést válthat ki, és az euró árfolyama a 15 hónappal ezelőtti rekordszintek fölé emelkedhet. De ha marad a viszonylagos nyugalom, akkor is enyhe gyengülés, 310-320 forint közötti sáv a legvalószínűbb a következő hónapokban.”
Felkai Gábor, a Takarékbank vezető devizakereskedője
„Az euró/forint árfolyam 310 környékén lehet a nyár elején, nem számítok arra, hogy a kurzus tartósan 300 alá süllyed, de arra sem, hogy hosszabb időre 320 fölé emelkedik. Félő, hogy a forint kamatelőnye már nem tudja sokáig ellensúlyozni a fundamentumok gyengeségét, márpedig ha ez az egyensúly felborul, akkor bármi megtörténhet. A forint az elmúlt hetekben egy időre elszakadt régiós társaitól, de most már a zloty és a korona is több hónapos mélyponton van az euróval szemben. Nem tudja húzni a kelet-európai devizákat az eurózóna sem: a német gazdaság az év első felében stagnálhat, és nem kizárt, hogy a ciprusi helyzet mellett Olaszország és Spanyolország problémáit is meg kell oldani.”
Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank devizakereskedője
„Nem várok nagyobb forintesést, az euró/forint 300-310 között maradhat, de a sáv felső részéhez közeledve verbális intervenciókra számíthatunk. A kormányzat nem érdekelt gyengébb árfolyamban, a forint viszont sérülékenyebb, mint a régiós devizák, így a MNB valószínű folytatja a kamatvágásokat, de csak 25 bázispontos ütemben. A kamat 4,5 százalékig csökkenhet anélkül, hogy a vágások a forint stabilitását komolyan veszélyeztetnék. Ha viszont kézzelfogható jelei lennének az unortodox, gazdaságélénkítő monetáris politikának, vagy a devizahiteleseket megmentő csomag nagymértékű devizatartalék felhasználást eredményezne, akkor fennáll az esélye, hogy a forint felfelé kitör a 300-310-es árfolyamsávból.”
Saághy Pál, az Equilor vezető deviza-üzletkötője
„Prognózisom szerint a nyár elejére a forint kissé visszaerősödik a mostani szintről, az euró/forint árfolyamot a 290-300-as sávba várom. A hazai deviza jelenlegi gyengesége több bizonytalansági tényezővel függ össze, és ha ezek enyhülnek, akkor újra érvényesülhet a forintnak a régiós devizákkal szemben még mindig meglévő kamatelőnye. A külső tényezők közül rövid távon a ciprusi helyzet megoldása a legfontosabb. Valószínűleg a következő hetekben a Magyar Nemzeti Bank új vezetésének elképzeléseiről is képet kapunk, ami szintén csökkentheti a bizonytalanságot. Az erősödés mellett szól az is, hogy a kormánynak – rövidtávon legalábbis – nem érdeke a forint gyengítése.”
Soós Róbert, az XTB Magyarország kereskedési szakértője
„Lassan két hete a 300-as szint felett áll az EURHUF jegyzése, ez pedig a devizaadósokon kívül a kormányt is kezdi kellemetlenül érinteni. A költségvetést ennél jóval alacsonyabb szinten tervezték, ráadásul a magas euróárfolyam több tízmilliárd forint extra kamatterhet is jelent. A kormány az államadóssággal felvett harc jegyében meg kell, hogy hajoljon az erősebb és főleg stabilabb árfolyam előtt, ezért úgy gondolom, a trendszerű nyári forinterősödés az idén is be fog következni. A határidős kamatlábak alapján úgy tűnik, hogy a piac „megengedi” a további kamatcsökkentést, ezért nagyobb volatilitást a jegybanki bejelentések válthatnak ki, ezen a téren számíthatunk a leginkább a meglepetésekre.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.