Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
A földtörvény a gabonatermesztők számára akkor lesz jó, ha valóban tudja nehezíteni a külföldiek termőföldhöz jutását. Ha azonban az új jogszabály intézkedéseivel hozzájárul a birtokok szétaprózódásához, az hátrányt jelent majd az ágazatnak. Az eladható gabona nagy mennyiségű, és egységes minőségű, a megtermelt mennyiség fele pedig exportra megy, vagyis a világpiac határozza meg a minőségi elvárásokat. Fontos lenne, hogy a törvényben ne szerepeljen az 1800 hektáros felső határ, mert a világ gabonatermesztésében sincs ilyen korlátozás, ez ráadásul az öntözés elterjedését is gátolná. Bízunk abban, hogy szakmailag megalapozott, politikailag jó döntés születik, bár ez nehéz lesz.
Bárány László, a Baromfi-Coop Kft. ügyvezető igazgatója
Minden megoldás hasznos, amely javítja az állattenyésztéssel foglalkozó vállalkozások földhasználatának feltételeit. Az nem kérdés, hogy az állattartás mögé földhasználatot kell biztosítani annak megtámogatására, ez evidencia. A kérdés csupán az, hogy mindezt hogyan valósítja meg az új földtörvény. Ha az állattartással foglalkozó vállalkozások földhasználatát biztosítja az új jogszabály, és a jelenleg ismert módosítók alapján úgy látjuk, hogy ez a szándék, és ez az út járhatónak tűnik, akkor azt gondolom, ez mindenképpen támogatandó a hazai állattenyésztés szempontjából. Lényeges, hogy itt nem földtulajdonról van szó, az állattenyésztés segítéséhez elegendő a földhasználat kérdésének megoldása.
Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnöke
A legfontosabb az lenne, hogy a tejágazat által igényelt takarmánytermő területek megfelelően biztosítva legyenek az új jogszabályban. Olyan megoldást, amely mindezt nem rendezi megnyugtatóan a tejágazat részére, nem tudunk támogatni. Erről korábban már folytattunk tárgyalásokat a jogalkotókkal, ezért bízunk abban, hogy ez a szempont érvényesülni fog. A tejelő szarvasmarha tömegtakarmányát nem lehet a piacon megvásárolni, ezt bizony meg kell termelni. Mindennek ráadásul úgy kell történnie, hogy a termőterület a telep közvetlen szomszédságában legyen. Ha ennek a termelésnek a zavartalanságát nem fogja biztosítani a földtörvény, akkor az komoly károkat fog okozni a hazai tejágazat számára.
Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese
Az új földtörvény nem fog használni az agráriumnak. A földvásárlói kör szűkítése révén visszafogja a keresletet, ezáltal jelentősen le fogja értékelni a földtulajdonosok vagyonát, hiszen csökkenteni fogja a földárakat és a földbérleti árakat egyaránt. Ez idehaza kétmillió földtulajdonosnak fog kárt okozni. A jogszabály várhatóan jelentősen csökkenteni fogja az agrárium teljesítményét is, hiszen az állattenyésztés zömét adó társaságok elveszíthetik takarmánytermő területeiket. Ez csökkenti az állatállományt, és egyben visszafogja a legális foglalkoztatást is. A mezőgazdasági teljesítmény csökkenése pedig végső soron drágulást eredményez, vagyis a fogyasztók sem járnak jól a jogszabállyal.
Simon Attila István, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára
Hazánk az Európai Unióba való belépésekor vállalta, hogy 2014. május 1-jéig terjedő átmeneti időszakot követően összhangba hozza a földjogi szabályozását az uniós rendelkezésekkel. Ezt a kormány további birtokpolitikai változásokkal egészíti ki a kis- és középbirtokok megerősödése érdekében. A fő cél, hogy az általuk használt termőföld aránya középtávon elérje a 80 százalékot, valamint az állattartás mennyiségileg is felfejlődjön, a vidéki foglalkoztatottság, a falvak népességmegtartó ereje növekedjen és a vidéki életminőség javuljon. Az új földforgalmi törvény ennek jogszabályi alapjait fekteti le, és céljaink szerint új lehetőségeket nyit meg az agrárium szereplőinek további kibontakozására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.