Kétség sem férhet hozzá, politikai – és nem túl elegáns – döntés születik: marad a túlzottdeficit-eljárás. Az Európai Bizottság vezetői megrettentek attól, ami Magyarországon zajlik, majd azt találták, hogy más esélyük az Orbán-kormány ellenőrzésére és féken tartására nincs, mint a túlzottdeficit-eljárás fenntartása. A mostani előrejelzés arra világít rá, ami az EU-nak régen az alapproblémája: sem az intézményrendszere, sem a joganyaga nem alkalmas arra, hogy megálljt parancsoljon olyan tendenciáknak, amelyek nem férnek össze elveivel.
Az EU minimális gazdasági növekedést prognosztizál, és még ezzel kalkulálva is 3 százalékos, illetve 3 százalék feletti hiányt jelez előre 2013-ra, illetve 2014-re. Ez másképpen nem jöhetett össze, mint hogy minden résztényezőből a lehető legrosszabb szcenáriót vették figyelembe. A túlzottdeficit-eljárásról előbb született meg a döntés, mint a gazdasági előrejelzés végeredménye – aligha vagyunk túl gonoszak, ha erre gondolunk.
Magyarország mindent megtett a túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséért. Szinte túladóztatta a magyar gazdaságot, első körben a bankszférát, a kereskedelmet, a szolgáltatásokat, ezzel áttételesen a lakosságot. A 2012-es hiányadat 1,9 százalék lett.
Ahhoz, hogy ez most 3 százalék fölé emelkedjen, választási osztogatásra, nyakló nélküli költekezésre van szükség úgy, hogy közben olyan tervezett bevételek, mint a tranzakciós illeték, a használatarányos útdíj vagy a szuperkasszák ne produkálják a tervezett felét sem. A bizottság például azzal kalkulál, hogy a kormány végül mégiscsak megemeli a tanári béreket, ami a GDP több mint fél százaléka, azaz legalább 135 milliárd forint lesz. A munkahelyvédelmi akcióterv ennek a fele. Vagyis a bizottság szerint az Orbán-kormány és a Fidesz semmi másra nem készül, mint a választás megnyerése érdekében elengedni a költségvetést.
Így a kormány küzdelme hiábavaló volt. Az Európai Bizottság félelme nem elsősorban gazdasági természetű. Az Orbán-kormány kiszámíthatatlanságától, dacától és korrupciós indexétől tartanak.
És azért ez a félelem nem alaptalan. Ahogyan a dohánypiac teljes lenyúlása most megtörtént, ahogyan korábban a magánnyugdíjpénztárak államosítása lezajlott, ahogyan az ideiglenesen hazánkban állomásozó különadók fennmaradtak, más, hasonló lépések is történhetnek. Olyanok, amelyek a magántulajdon szentségét, a vállalkozások szabadságát, a szabad versenyt veszélyeztetik, vagy egyszerűen megszüntetik. Igen, ebben a nyugati befektetők védelme is benne van, de a magyaroké is. Aki ebben az uniós lépéssorozatban csak a multik aknamunkáját látja, az egyszerűen nem hisz semmilyen európai értékben, és képtelen elhinni másokról, például az európai döntéshozókról, hogy képesek a saját személyes érdekeiktől függetlenül dönteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.