Mellár Tamás, a Pécsi Tudományegyetem professzora
„Akkor lehet beruházási fordulat, ha megfelelő bizalom lesz a magyar gazdaságpolitika iránt, és a legnagyobb – jórészt külföldi – beruházókat sikerül meggyőzni arról, hogy hosszú távra tervezhetnek Magyarországon. A kormánynak biztosítania kell a legfontosabb szereplőket arról, hogy a következő években a legfontosabb feltételekben, például az adórendszerben nem lesznek hirtelen változások. Szükség van továbbá a valódi növekedési fordulatra. Az első negyedévben a rendkívül gyenge 2012. negyedik negyedévhez képest bővült ugyan a gazdaság, de – többek között – a munkaerőpiaci és a technológiai adatok sem tükrözik, hogy az ország valóban rátért volna a fenntartható növekedés pályájára.”
Sinkó Ottó, a Videoton vezérigazgatója
„Sokat emlegetik a válság kapcsán a bizalomvesztést. Nos, ez a törés nem csak a bankok illetve cégek szintjén következett be, hanem a végső fogyasztók fejében is. Ez a fejlett világra is elmondható, de Magyarország tekintetében fokozottan igaz: aki tehetné, az sem költ, inkább megtakarít. A nagy jegybankok bankóprései mostanra sosem látott pénzkínálatot hoztak, de az sehol nem jelenik meg a reálgazdaságban, mert a végső fogyasztók kivárnak, még nem dolgozták fel a válságot, inkább megtakarítanak. A beruházási fordulat ennek a gondolati váltásnak a függvénye. Amíg a végső fogyasztók nem kezdenek hinni a kedvezőbb jövőben, addig nincs új kereslet, így nincs mire beruházni sem.”
Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza
„A feldolgozóipari beruházások alakulása nagyon volatilis, de akár már a második negyedévben eljöhet a fordulat. Az Audi, a Bridgestone, a Lego és a Hankook beruházásai is segíthetnek, amelyek sok embernek adhat munkát. Tudjuk, hogy az energiaszektorban kevés a beruházás, az építőiparban viszont már látszik a fordulat. Az EU-s források lehívása is gyorsul, ami a kormány egyetlen lehetősége az „osztogatásra”, hiszen a költségvetés feszített. Az áprilisi kiskereskedelmi forgalom növekedése kedvező, és ha ezt tartósnak látják, akkor a cégek elkezdhetnek beruházásokon gondolkodni. Az MNB hitelprogramja a nyár folyamán sokat segíthet a hitelezésen, és lendületet adhat a beruházásoknak is.”
Turóczy László, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára
„Párhuzamosan a gazdasági növekedés felgyorsulásával, a beruházások érzékelhető élénkülését 2013 második felétől várjuk. A vállalkozások számára jelentős nagyságrendű pótlólagos hitelforrást tesz elérhetővé az MNB növekedési hitelprogramjának I. pillére – amelyet a háromszoros banki túljelentkezést látva az MNB 425 milliárd forintra emelt. Emellett a vállalatok exporttevékenységének ösztönzése érdekében az Eximbank 2014 áprilisáig mintegy 120 milliárd forint új hitelt kíván kihelyezni. A kormány eddig 24, különféle szektorokban tevékenykedő céggel kötött stratégiai megállapodást, ezek nagy része nagyberuházások megvalósítását tervezi, ami megindíthatja a beszállítói beruházásokat is.”
Varga Mihály, a KÉSZ Holding Zrt. elnöke
"Magyarországon jelenleg nagyon kevés építőipari projekt van, ezek többsége nagyberuházás. A hazai vállalatok előtt sokkal kevesebb beruházási lehetőség nyílik, mint néhány évvel ezelőtt. Két éven belül nem is várható, hogy a helyzet megváltozik, ami a magyar cégeket súlyos próbatétel elé állítja. Az építőiparban beruházási lehetőségek ez idő tájt inkább Közép-Európa más országaiban nyílnak. Ezeket kihasználva a magyar cégek is könnyebben átvészelhetik a szűk esztendőket – igaz, hogy ezzel a magyarországi beruházási aktivitáshoz nem járulnak hozzá. Ahhoz, hogy idehaza is bekövetkezhessen egy fordulat, megbízható, stabil, kiszámítható beruházói környezetre lenne szükség.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.