A családi kedvezmény jelenlegi rendszere egy és kettő gyermek esetén 62 500 forint, három és minden további gyermek esetén 206 250 forint levonást jelent havonta az adóalapból. Ez az egy és a két gyermekes szülők esetén gyermekenként legfeljebb nettó 10 000, a harmadik gyermek vállalásától számítva pedig havonta gyermekenként nettó 33 000 forint többletjövedelmet jelent, amely kedvezmény megosztható a két szülő között.
A kedvezmény bevezetése óta nagyjából 800 ezer szülő életét könnyítettük meg. Míg 2010-ben a nagycsaládosok egy szűkebb csoportja összesen 12 milliárd forintot fordíthatott pluszban a gyermeknevelés költségeire, jelenleg valamennyi család részesül kedvezményben. 2011-ben a korábbi évek többszörösét, mintegy 180 milliárd forintot hagytunk a családoknál, 2012-ben pedig az előzetes adatok szerint legalább 160 milliárd forinttal költhettek többet gyermekeikre.
Tekintettel arra, hogy meggyőződésünk szerint nincs jobb befektetés a gyermekeknél, és akkor cselekszünk a leghelyesebben, ha a nevelés költségeit a szülőknél hagyjuk, megvizsgáltuk, hogy adhatnánk vissza még jobban a gyermeknevelés és a legális munkavállalás társadalmi megbecsülését.
Áttekintettük a harmadik éve érvényesíthető családi kedvezmény eredményeit, és arra jutottunk, hogy a kedvezmény megkönnyíti az alacsonyabb keresetű nagycsaládok életét is, azonban alacsony jövedelmük miatt sok esetben nem tudják kellő mértékben érvényesíteni a havonta akár a százezer forintot is meghaladó családi adómérséklést.
A jelenlegi rendszerben az egygyermekes családok havi bruttó 62 500, a kétgyermekes családok havi 125 000, a háromgyermekes családok havi 618 750, a négy gyermekes családok havi 825 000 forint bruttó jövedelem alatt nem tudják a kedvezményt teljes egészében igénybe venni. Ezért úgy döntött a kormány, hogy azon családok részére, amelyek jelenleg a gyermekek után járó családi kedvezményt nem tudják teljes egészében igénybe venni, lehetővé tesszük, hogy azt a személyi jövedelemadón túl az egyéni járulékok terhére is igénybe vehessék.
Az intézkedés lényege, hogy az érintettek a nekik járó kedvezmény személyi jövedelemadóból igénybe nem vett részét levonhatják a 7 százalékos egyéni egészségbiztosítási járulékból és a 10 százalékos nyugdíjjárulékból. Így a családi kedvezmény által elérhető maximális adómegtakarítás a bruttó bér 16 százalékáról annak 33 százalékára növekszik.
Ennek hatására a kétgyermekes családok havi bruttó 60 606, a háromgyermekes családok havi 300 000, a négygyermekes családok havi 400 000 forint bruttó jövedelem fölött már teljes egészében igénybe tudják venni a kedvezményt. Ez egy havi 300 000 forintos bruttó jövedelemmel rendelkező három gyermekes család esetében azt jelenti, hogy a család havi nettó jövedelme 51 ezer forinttal növekszik a jelenlegi rendszerhez képest.
Egy havi 400 000 forintos bruttó jövedelemmel rendelkező négy gyermekes család esetében 68 ezer forinttal növekszik a család havi nettó jövedelme. A többletjövedelem zöme a teljes kedvezményt ma kihasználni nem tudó három- vagy több gyermekes háztartásoknál, illetve a két gyermeket nevelő, egy keresős családoknál jelentkezne.
A kedvezmények kiterjesztése előzetes számításaink szerint közel 50 milliárd forinttal hagy többet mintegy 270 ezer háztartásban, aminek hatására a hazai családbarát adórendszer még kiemeltebben támogathatja a gyermeket nevelő családokat, hosszú távon biztosítva azt a bérnövekedést, amely biztosabbá teheti a jövő tervezését és megteremthet egy gyermekvállalást ösztönző környezetet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.