Két baj van a magyar sport finanszírozásával: a forrás biztosításával és a forrás szétosztásával. Mivel Magyarországon a sporthoz (is) mindenki ért, és ha lehetősége van, akkor bele (is) szól, egyértelmű, hogy nem lehet mindenkinek a kedvére tenni. Sokan bekiabálnának a pálya széléről, hogy mire mennyit adjon az állam, és mi az, amelyikre egy árva petákot sem szabad költeni. Mégis a sport lehet az a terület, amelyet a legjobban kezelhet a kormány, főleg egy olyan kabinet, amelynek miniszterelnöke a közelmúltban még aktív labdarúgó volt, ma pedig még aktívabb szurkoló. Orbán Viktornak a vérében a sport szeretete, és ha éppen nem szabadságharcos hasonlattal él, előránt valamilyen kedélyes sportos szófordulatot. Például azt, hogy visszavettük az angoloktól a Fradit.
Egy erőszakos csatár nem törődik semmivel, átgázol az ellenfél védelmén, és a kapura zúdítja a labdát. Egy keménykezű politikus nem tűr ellentmondást. Ezért eztán előfordulhat, hogy a legnagyobb lakossági bank első embere, aki szintén nagy focirajongó, „nevére veszi” az első osztályú labdarúgó-bajnokságot. Vagy a sportimádó politikus a fejébe veszi, hogy a közszolgálati televíziónak missziója a magyar sport támogatása, és ha kell, kézilabda BL-meccs közvetítését szerzi meg ingyen a jogokkal rendelkező csatornától. Úgy, hogy ugyanaznap késő délután és esti főműsoridőben semmit mondó európai fociselejtezőkkel traktálja nézőit a királyi tévé.
Mint annyi mással, a sport kezelésével is azért van bökkenő, mert a miniszterelnök akarja megvalósíttatni mindazt, amit elképzel. Az első Orbán-kormányhoz képest a sportnak most nincs külön minisztériuma, hanem az emberi erőforrások tárcájához tagolták be – igaz, a szakmai munkát (remélhetőleg nem csak papíron) a Magyar Olimpiai Bizottsághoz rendelték. A kormányfő múlt kedden azt mondta: a sportot politikai alapon nem lehet szervezni, ezért a jövőben sem vizsgálják, hogy egy sportolónak vagy sportvezetőnek milyen a pártszimpátiája. Orbán mellett helyeselt Borkai Zsolt MOB-elnök, fideszes országgyűlési képviselő, győri polgármester. Nincs ezzel gond. Nem volt ez másként akkor sem, amikor Schmitt Pál hosszú évek után a MOB bársonyszékét az államfőire cserélte. Tőlünk nyugatra is rárepül a politika a népszerű sportolókra, csak ott nem szégyellik. Idehaza viszont nem lehet úgy bajnokságot nyerni, hogy az emberek ne kérdeznék meg azonnal, ki áll a csapat mögött, miért kapott annyi támogatást, míg a másiknak meleg vízre sem futja.
A sport szép eszme és kemény üzlet. Befektet a sportoló, a klub, a szponzor, az állam. Valaki csak profitál belőle. 2006 és 2010 között évi 16 milliárd forint áramlott a magyar sportba, ezt duplázná meg a kormány. 16 kiemelt sportág 2014 és 2020 között összesen 135 milliárdot kap, míg az öt (úgynevezett) látványsportág (benne a focival! – a Videoton, a kormányfő kedvenc klubja rögtön az első európai seljetező körben kizuhant a küzdelmekből) némileg változott szabályozás mellett továbbra is sok milliárdot remélhet a támogatott adókedvezményből befolyó pénzekből. Ezek látszólag tetemes összegek, de sportágakra lebontva nem biztos, hogy teljesülhet a nagy álom: sportolóink, edzőink itthon maradnak – vagy hazatérnek –, mert itthon is tisztességesen megélhetnek.
Ma még ott tartunk, hogy itthon nem éri meg nagy összeggel befektetni. Igazi magyar márka Puskás Öcsi óta nincs a világban. Egy igazán sikeres pályafutás akkor kezdődik, ha valaki külföldre tud szerződni. Akkor egyből véget ér a nagy szemérem, amíg az itthoni fizetés üzleti titok, addig a profik világában inkább dicsőség, összehasonlítási alap és mérce, hogy ki, mennyit keres. Az élsporthoz csak látszólag az iskolai testnevelésen keresztül vezet az út. De az már egy másik történet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.