Hány óvodás van Magyarországon? Korábban az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt jelezte, hogy ennek nyilvántartása a fenntartó önkormányzatokat felügyelő Belügyminisztérium feladata. A belügynél azzal dobták vissza a labdát, hogy az adatokkal az oktatásért felelős Emminek kell rendelkeznie. Most szeptemberben tárcaközi összefogással megszámoltattak az óvodások. Az akció annak fényében kissé érthetetlen, hogy az óvodák és az iskolák minden évben közzéteszik létszámadataikat, és ezeket a KSH is feldolgozza, ahogy a születési statisztikákat is.
Az összeszámlálásra azért van szükség, hogy kiderüljön: hány férőhely hiányzik az óvodákban. Jövő szeptembertől 3 éves kortól kötelező lesz az óvodai nevelés. Sokan attól tartanak, hogy egyes helyeken jelentős gondokat okozhat a gyermekek elhelyezése. A tárca szerint az országban több a férőhely, mint amennyi óvodás van, az egyenlőtlen területi megoszlás miatt pár ezer hely mégis hiányozhat. Mások szerint ez a szám a 20 ezret is elérheti; a fővárosban egyes kerületeiben például 3–4-szeres a túljelentkezés.
Az óvodai férőhelygondokat a sok polgármestert tagjai között tudó Fidesz-frakció is érzékelte. A csoportlétszámot 25-ről 30 főre emelték, bár 50 négyzetméteren ennyi gyereket elhelyezni nem tűnik jó ötletnek. A fideszes honatyák a KDNP-s oktatási államtitkársággal szembemenve azt is megszavazták, hogy a családi napközikben is teljesíthető legyen az óvodai nevelés.
Örvendetes, hogy közel háromszorosára, 27,3 milliárd forintra nőtt a keret, amiből új férőhelyeket lehet létrehozni. Ez 18–21 ezer új helyet is jelenthet, de ezek többsége nem készülhet el jövőre. Családunkban például a gyerekeknek, akiknek esélyük sem volt a körzetes intézménybe bekerülni, szeptemberben nagyiovi volt. Az óvodában ugyanis, ahova végül felvették őket, október 1-re tolódott a lufis, bohócos, csinnadrattás, tárcavezetős, polgármesteres megnyitó. Ekkorra készült el az új intézmény – de legalább elkészült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.