Két éve nem látott ütemben emelkedett a Világgazdaság mutatószáma, bár a Gyorsulási Irányadó közel 1,2 százalékos növekedésében közrejátszott az is, hogy tavaly októberben majdnem kétszer ekkorát esett az index. Folyamatosan javulnak a makrogazdasági adatok is. Az inflációs főindexet a kormányzati intézkedések leszorították, a költségvetési hiány a GDP 3 százaléka alatt áll, a gazdaság lassan növekedésnek indul.
Ám a maginfláció a 3 százalékos jegybanki célszint felett mozog, az alacsony költségvetési deficitért a vállalatok és a háztartások fizetnek nagy árat, a GDP-növekedés pedig nem kis részben a tavalyi év utolsó hónapjaiban látott kiábrándító teljesítménynek tudható be.
Ennek tükrében felettébb érdekes, hogy a munkanélküliség – ha lassan is, de – folyamatosan csökken. A munkanélküliségi ráta 10 százalék alatt áll, miközben majdnem 4 millió honfitársunk dolgozik. A rendszerváltás óta nem dolgoztak annyian Magyarországon, mint jelenleg. A képet némiképp árnyalja, hogy nem mindenki Magyarországon dolgozik. A KSH már több mint 95 ezer (kevesebb, mint egy éve) külföldön dolgozó magyart tart számon, és 150 ezer közmunkás is javítja a statisztikát. Aki pedig nem vállalja a közmunkát, az felkészülhet arra, hogy törlik a munkakeresők közül.
Különösnek tűnhet, hogy a foglalkoztatási csúccsal párhuzamosan – a Tárki tanulmánya szerint – a rendszerváltás óta nem látott mértékű ma a szegénység is. Az ellentmondás azonban rögvest eltűnik, ha figyelembe vesszük az esetenként részmunkaidőben dolgozó közfoglalkoztatottak minimálbér alatti fizetését, valamint a szegények és a gazdagok közötti szakadékot jelző Gini-mutató utóbbi években látott emelkedését.
Adam Smith, akit a közgazdaságtan atyjának tekintenek, úgy vélte, hogy nincs társadalom, mely virágzó és boldog lehetne, ha tagjainak nagyobb része szegény és nyomorult. Hallgatni kellene rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.