Sokat köszönhetünk az Állami Számvevőszék által tegnap közzétett, a közmunkaprogramról szóló jelentésének. Nem azért, mert végre tisztán látjuk a munkaerőpiacnak ezt a vitathatatlanul hasznos, mégis sokat vitatott területét, sokkal inkább azért, mert az érintetteket végre felszólították, hogy – valamelyest – tegyék átláthatóbbá a rendszert.
A minisztériumi (NGM, BM) adatszolgáltatás szerint például 2011-ben a közszolgáltatásban „érintettek” száma 287 671 fő volt, a Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint 243 414 fő. 2012 első negyedévében aztán fordult a kocka: a minisztériumi szám 32 683, a hivatalé 81 762. És persze becsült a KSH is, ezzel a (különböző) adatok száma már három. Ez egyáltalán nem meglepő, figyelembe véve, hogy – például – 2012-ben 389 önkormányzat nem rögzítette az adatokat.
Az „érintett” a hivatal terminus technicusa: „az adott időszakban legalább egy napon közfoglalkoztatásban részt vevő egyének esetszáma; amennyiben egy egyénnek adott időszak alatt több szerződése született, akkor többször szerepel”. Ez a szám tehát nem a foglalkoztatás bővülését mutatja. Meglehetősen nehéz megbecsülni azt is, hogy egy közmunkásra – a különböző kategóriákban – átlagosan mekkora „támogatás” jut. Pedig ez is segíthetné a tisztánlátást: nagy különbség van ugyanis egy minimálbér-közeli szerény, de tartós kereset és a nyomor néhány ezer forintos, a foglalkoztatásbővülés tekintetében irreleváns, alkalmankénti enyhítése között.
„A közfoglalkoztatásért felelős minisztériumok nem alakították ki az eredményesség és a hatékonyság mérésére alkalmas kritériumokat, mutatószámokat” – szögezi le az ÁSZ jelentése. A számvevőszék ezért javasolta a belügyminiszternek: „intézkedjen egy megbízható adatszolgáltatási rendszer működtetéséről”. Pintér Sándor észrevételében kérte, hogy ez legyen a Belügyminisztérium és az NGM közös feladata. Ezt az ÁSZ felügyeleti vezetője elutasította. Itt tartunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.