BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
kávé

Több éves trend törhet meg a kávé piacán

Több éves trend törhet meg a kávé piacán 2014-ben, aminek eredményeképp reggeli feketénk ára fölfelé mozdulhat el. Ugyanerre kell felkészülnünk a kakaó esetében is. Bár a két termék mögött eltérő fundamentumok húzódnak meg, az irány azonos lehet, és jövőre a szoft árupiaci termékek újbóli tündöklésének lehetünk szemtanúi – vagy éppen haszonélvezői.
2013.10.29., kedd 05:00

A leggyengébb teljesítményt a kávé mutatja fel az árupiaci termékek közül: az arabica fontonkénti árfolyamát 2009 márciusában mérték utoljára olyan alacsony szinten – vékánként 110 centen –, mint manapság. A folyamat mögött egyértelműen a terméshozamok húzódnak meg. Korábbi döntések miatt az elmúlt években a dél-amerikai államok többsége a korábbinál jóval nagyobb súlyt helyezett a kávétermesztésre, aminek hatása az elmúlt két évben gyűrűzött be az árutőzsdére. Ennek eredményeként 300 centről 100 cent közelébe zuhant az árfolyam. Évről évre rekordot dönt a kávé termésmennyisége Brazíliában, és a gyér kereslet miatt vészesen megugrott a globális készletszint is. Az idei évre mintegy 60 millió zsákos betakarítással számolnak az elemzők, ami 6 millióval haladhatja meg a múlt évi szintet. Nem meglepő, hogy a brazil kormány az utóbbi időben mind többször alkalmazta az intervenció eszközét a kávé fizikai piacán, hiszen a gazdálkodók körében egyre erősebb az elégedetlenség. Ennek egyik jele az lett, hogy a termelők elálltak a termés értékesítésétől – abban a reményben, hogy a jövőben magasabb árfolyamon tudnak megválni portékájuktól. A következő évre jó eséllyel elfogyhat a türelem, és drasztikus lépésekre szánhatják el magukat. Ennek során fel kell készülnünk arra, hogy éles váltás következik be a mezőgazdaságon belül, és a farmerek jövedelmezőbb agrártermékekre állhatnak át. Ilyen lehet a szója, az utóbbi években ugyanis egyre nagyobb az olajos magvak iránti igény a globális élelmiszeriparban. A folyamat egyik motorja Kína, amely az utóbbi időben egyre nagyobb volumenben halmoz fel szóját a stabil árszint és a népélelmezési program zavartalanságának biztosítása érdekében. A szója tehát logikus választás lehet a jövőben a dél-amerikai termesztők számára is.

Nem kell tehát meglepődnünk, ha a következő hónapokban megszaporodnak a hírek, amelyek szerint a dél-amerikai régióban csökkentik a kávétermesztés területét. A brazil készletszintek szép lassan átfordulhatnak csökkenő trendbe, ennek köszönhetően pedig az arabica fontonkénti árfolyama is elindulhat fölfelé. A 2014-es év első negyedévére megközelítőleg 130 centig drágulhat a kávébab fontonkénti árfolyama.
A kakaó árfolyama az elmúlt hónapokban a kávéval ellentétes irányban mozgott. Június óta a csokoládé alapanyaga közel 30 százalékkal drágult a határidős árutőzsdén, a tonnánkénti ár 2200 dollárról 2750 dollárig emelkedett. Ennek egyértelműen a szokottnál szárazabb nyári időjárás volt az oka. A közép-afrikai térségben nem csak a hőhullám okozott fejfájást a gazdálkodóknak, hanem az ilyenkor szokásos csapadékmennyiség sem érkezett meg a térségbe. A globális kakaótermés közel 70 százalékát adó Elefántcsontpart és Ghána ültetvényei emiatt komoly károkat szenvedtek el. Az előzetes becslések szerint a kakaó kínálata közel három százalékkal csökkenhet az idén a múlt évi 1,02 millió tonnáról. Ennek egyik következménye, hogy hétről hétre egyre alacsonyabb készletszinteket jelentenek a térségből, ez pedig nem hagyja érdemben korrigálni az árfolyamot.

Szintén komoly probléma a fizikai piacon tapasztalható feszültség is: a piaci szereplők jelenleg komoly likviditási gondokkal küzdenek. A gazdálkodók csak azonnali, készpénzes fizetés ellenében hajlandók kiengedni kezükből a termést, a felvásárlók viszont ódzkodnak ettől a megoldástól. Nem ritka, hogy a szállításra szánt mennyiségnek csak egy részét veszik át a kikötőkben. A gazdálkodók érdekvédelmét is ellátó szervezet (International Cocoa Organization, ICO) minél gyorsabb kormányzati beavatkozást sürget annak érdekében, hogy enyhüljön a szállításon érezhető nyomás.

Erre minden okuk megvan. A legfrissebb prognózisok szerint a kakaópor iránti kereslet – az észak-amerikai, az európai és a dél-kelet ázsiai piacnak köszönhetően – zsinórban a harmadik negyedévben is emelkedik. Ennek egyik következménye, hogy a kakaókészletek a napokban a 2013. februári szintekre estek vissza. Erős árfelhajtó tényező volt a piacon a kakaóvaj iránti kereslet is. A kozmetikai iparban használatos alapanyagot egyre nagyobb mértékben hasznosítják, emiatt a kereslet további bővülésére számíthatunk. November közepén jöhet a legnagyobb pofon azoknak, akik a kakaó árának árcsökkenésére spekulálnak: ekkor érkezik ugyanis a térségbe egy forró léghullám a Szahara felől, ami további terméskiesést idézhet elő.

A fizikai piacon tapasztalható gondok és az időjárási anomáliák tehát komoly kihívás elé állítják a térség országait. Ha figyelembe vesszük, hogy Elefántcsontpart nem is olyan régen még polgárháborús terület volt, akkor nem tűnik valószínűnek, hogy az ország kormánya képes lesz érdemben javítani a gazdálkodók helyzetén. A fundamentumokat és a kockázatokat mérlegelve a következő évre 3000 dollár feletti kakaó-árfolyamra kell készülnünk.

Az előttünk álló évben tehát újra régi fényükben ragyoghatnak a szoft termékek, és jó lehetőségeket kínálhatnak a befektetők számára. Érdemes résen lenni, és keresni a beszállópontokat.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.