Méghogy nem lehetnek sikeres cégek ebben az országban? Épp tegnap számolta ki az Átlátszó.hu, hogy a Közgép napi átlagban 1,18 milliárd forintnyi közbeszerzést nyert el 2013-ban, ez a GDP közel másfél százalékának felel meg. Az összeg másodpercenként 13 700 forintot jelent, igaz, felfelé kerekítve.
Veszélyes vizekre evezünk ezzel a témával. A Közgép pályázati győzelmei azok, amelyekre mindenki pártosan reagál: ha baloldali olvas erről, rögtön korrupciógyanút kiált, ha jobboldali, akkor a négy éve elmúlt nyolc év közbeszerzéseit kezdi el emlegetni. És a fejünkre húzzuk azt a vádat is szinte már a kérdésfeltevéssel: miért ne nyerhetne egy cég sok pályázaton, ha tényleg jó? Nem örülünk annak, hogy magyarokhoz kerül a pénz?
Utóbbi kérdésre egyszerű a válasz: annál, hogy magyar cég nyerjen állami pénzeket, fontosabb lehet, hogy az nyerjen, aki a legolcsóbb áron a legjobb munkát végzi. De ez személyes vélemény, lehet róla vitázni. Arról már kevésbé, hogy az átláthatóság hiánya mekkora problémát jelent.
Ez pedig már nem csak a Közgépről szól, hanem az országról általánosságban. Igaz-e a szóbeszéd, hogy sokan el sem indulnak a közbeszerzéseken, mert úgyse nyerhetnek? Helyes-e, hogy sokszor derül ki utólag, hány milliárddal lett drágább egy-egy közbeszerzés az előre vártnál? Mit kezdjünk mi – akár a közvélemény, akár a sajtó – azzal, hogy a Fidesz volt gazdasági igazgatójához köthető cég teljesen törvényesen nyeri agyon magát, miközben a törvényeket a Fidesz hozza, az ellenőrzés legfontosabb szerveinek többségét pedig a párt egykori képviselői és jelöltjei vezetik?
Különösen úgy izgalmasak ezek a kérdések, hogy az MSZP négy éve többek közt törvényes, de sokak szerint etikátlan közbeszerzésekbe bukott bele. Lehetne etikán vitatkozni, ebben mindenkinél mások a határok. De a választók megérdemelnék, hogy mielőtt döntenek, tisztábban lássanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.