Pongrácz Tiborné, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatóhelyettese:
„A kormány családpolitikai intézkedései pozitívak és reménykeltőek. A gyes és a gyed melletti munkavállalás lehetősége azért, mert kutatásaink szerint egy anya nagyobb valószínűséggel vállal második, vagy harmadik gyermeket ezen ellátások időtartama alatt, mint miután sikerült visszatérnie a munkaerőpiacra. A nők számára több ok miatt is megnőtt a munka, a kereső tevékenység jelentősége. Fontos az egyetemistáknak járó gyed, mert az alacsony születésszám jelentős részben azzal magyarázható, hogy – különösen a felsőfokú végzettségű nők – halasztják a gyermekvállalást. A gyermekvállalási hajlandóság sok egyéb tényezőtől – jövőkép megléte, az intézkedések tartósságába, stabilitásába vetett bizalom stb. – függ.”
Szalma Ivett, a Magyar Szociológiai Társaság Családszociológiai Szakosztályának elnöke:
„A kormány családpolitikája nem hatékony: kirekesztő bizonyos családokkal szemben, növelte a kisgyermekes szülők kiszolgáltatottságát a munkapiacon. A rugalmas gyed bevezetése üdvözlendő lépés, sok családnak nyújthat segítséget, annak ellenére is, hogy lehetne rugalmasabb. Érzékelhető lesz-e a hatása a születésszámok tekintetében? Sajnos, ahogy a közmondás tartja, egy fecske nem csinál nyarat. Ahhoz, hogy valódi pozitív változás történjen, ennél sokkal átgondoltabb intézkedésekre lenne szükség: ha több bölcsődei férőhely lenne és tovább maradhatnának bent a gyerekek. A legfontosabb előrelépés az lenne, ha változtatnánk végre azon a szemléleten, amely a kisgyermekek gondozását kizárólag az anyára hárítja.”
Benkő Ágota, a Népesedési Kerekasztal koordinátora:
„A magyar társadalomban alacsony a bizalom az intézkedések tartósságát illetően. Mivel a családvédelmi törvény sarkalatos törvény, van esély arra, hogy a 2010 óta meghozott, de hatásaiban csak hosszabb távon megítélhető intézkedések tartósan fennmaradjanak. A gyed extra, a családi adó- és járulékkedvezmény a gyermekes családoknak jelent anyagi könnyebbséget. Az Erzsébet-program segítség a szerényebb jövedelmű gyermekes családoknak és a nyugdíjasoknak. A babakötvény átalakítása segíti a gyermekes családok öngondoskodását. A gyed extra a szabad választási lehetőséget a nők tudásának jobb kihasználását, a fizetett munka és a családi kötelezettségek jobb illeszthetőségét segítik. A lakáspolitikában a szocpol újragondolandó.”
Mózer Péter szociálpolitikus, az ELTE Társadalomtudományi Kar Szociális Munka és Szociálpolitika Tanszék oktatója:
„A tapasztalat azt mutatja, hogy a népességszám növelését megcélzó intézkedések – ha csak nem totálisak, mint például az abortusztilalom – rövidtávon kevés sikerrel járnak. Többszörösen így van, ha a demográfiai folyamatok befolyásolásának eszközrendszere egyetlen elemre redukálódik, hiszen egy olyan jelenséggel állunk szemben, amely önmagában is bonyolult kérdés. Azokban az országokban, ahol a népességszám emelkedett, a demográfusok az okot nem a jövedelemtranszferekkel és azok színvonalával, hanem a női foglalkoztatottság növelésével, a sokszínű és fejlett jóléti közszolgáltatásokkal, valamint a kiszámítható társadalompolitikai intézkedésekkel, a biztonságérzet javulásával magyarázzák.”
Székely Hajnalka, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete elnöke:
„A kormány népesedéspolitikai intézkedései visszaállíthatják a bizalmat a családtervezés előtt álló fiatalokban. A családalapításnak azonban csak egy, bár fontos része a stabil, kiszámítható támogatási rendszer. Vissza kell még szorítani a pályakezdő munkanélküliséget, támogatni az otthonteremtést, amelyekre vonatkozóan történtek előremutató intézkedések. A családi adó- és járulékkedvezmények segítik a kétgyermekes családokat abban, hogy a harmadik gyermek vállalása ne járjon elszegényedéssel. A gyes visszaállítása három évre a biztonságérzetet növeli. A gyed extrától azt reméljük, hogy a fiatal családok korábban vállalnak gyermeket, és megszületnek az eddig halogatott kistestvérek is.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.