A makrogazdasági elemzés nem a szakterületem, ezért nem is szeretnék vitába szállni a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjáról január 16-án és 21-én megjelent véleményekben foglaltakkal, Kondrát Zsolt: „Az idő eltelt”, illetve Vonnák Balázs: „Várakozásokon felül” című cikkeivel. Az idő majd eldönti, hogy a jegybanki program makroszinten eléri-e a célját. Egyik írás sem domborít ki azonban egy fontos szempontot: a programban résztvevőkét. Pedig azt a Monty Python örökbecsű alkotása, a Brian élete óta tudjuk, hogy a Júdea Népe Front tagjaitól várhatóak a leghitelesebb – bár sokszor banálisnak tűnő – válaszok a költőinek szánt kérdésre: „és mit adtak nekünk cserébe a rómaiak?”
A semmin túl sok hasznos dolgot – derül ki a filmből, és ugyanez igaz az MNB hitelprogramjára is. Az NHP szubjektív, de vitathatatlanul pozitív hatása, hogy a finanszírozói oldal színvallásra „kényszerült”. A program első fázisa egyértelművé tette, hogy – szemben az általános vélekedéssel – a bankok többsége nyitott a kis- és középvállalati (kkv) szektor finanszírozására.
Legalább ilyen horderejűnek érzem a Növekedési Hitelprogramot övező médiaérdeklődés figyelemfelkeltő hatását. Nagyon sok olyan vállalkozás vezetője keresett fel, ahol korábban nem igazán merült fel a hitelfelvétel, a mostani kondíciók viszont gondolkodóba ejtették őket. És meglehet, hogy nem kizárólag és nem egészében a tényleges bővítést célzó beruházási ötletekre, vagy új fejlesztésekre megy el a pénz, ám ha a forrással a hitelfelvevő versenyképessége nő, azáltal több jövedelmet képes előállítani.
Ha például egy cég előre tudta hozni gépei egy részének lecserélését vagy felújítását, azzal nem bővítette feltétlenül a tevékenységét, nem hozott gazdasági növekedést, de érzékelhető előrelépést tett versenyképességének javításában. Ez pedig áttételesen növekedést hozhat a szektornak és középtávon az egész gazdaságnak.
Nem becsülném le a hitelkiváltások, az NHP II. pillérének kedvező hatását sem. Az egyik ügyfelünk nagyon találóan, és számos hazai vállalkozó véleményével is egybecsengő módon fogalmazta ezt meg: „ha valaki a válság után piaci kamatra kapott beruházási hitelt, akkor a futamidő végére olyan volt, mintha két beruházást fizetett volna meg”. A hitelprogram 2,5 százalékos kamata miatt számottevő költséget, és – ha korábban devizában állt fenn a hitele – néhány további ősz hajszálat takaríthatott meg egy-egy vállalkozó.
A finanszírozói oldalról szintén egyértelmű pozitívum a kkv-k felé történő jövedelem-átcsoportosítás. Kétségtelen, hogy a jegybank ezt nem tekintette az NHP elsődleges céljának, de a kereskedelmi bankok ennek örülnek, hiszen a kkv-szektor ezáltal erősödik.
Az már inkább aggasztó, hogy átütő keresleti fordulat egyelőre nem látszik. A program első szakaszának egyértelmű hozadéka volt egy átmeneti felfutás, de az eddigi fejlemények a második fázist tekintve nem annyira pozitívak. Szép számmal vannak érdeklődők, az ügyfelek és a bankok tele vannak reménnyel, de egyre óvatosabbak vagyunk a várható volumenekre adott becslésekben.
Végezetül: a lecsupaszított üzleti logika azt diktálná, hogy a bankok saját ügyfeleiket vagy a kisebb beruházásokat preferálják az NHP-ban, hiszen ezek kockázatát valóban könnyebben fel tudják mérni. A program első fázisának testközeli tapasztalatai mégsem ezt mutatták, mi több, sok bankra kifejezetten nem áll meg a fenti gondolatmenet: vagyis egymás ügyfélkörére is „lőttek”. Az NHP második szakaszában is arra lehet számítani, hogy fennmarad a verseny a bankok között a kkv-k megszerzéséért, ahogyan az első szakaszban ez már elkezdődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.