Idén a nemzetközi vámügyi közösség ambiciózus jövőbeli napirend elé néz. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) kereskedelmi megállapodásokat tartalmazó, a WTO decemberi kilencedik miniszteri konferenciáján véglegesített „bali-csomagjának” kulcseleme a kereskedelemkönnyítési megállapodás. Ennek keretében a felek konkrét kötelezettségeket vállalnak a reformokra, az eljárások egyszerűsítéséről és korszerűsítéséről rendelkeznek, valamint nagyobb átláthatóságot és kiszámíthatóságot biztosítanak a gazdálkodó szervezetek számára.
A kereskedelemkönnyítés középpontjában a vámhatóságok tevékenysége áll. A vámügyi szerveknek a kereskedelemkönnyítés valóra váltásában játszott kulcsszerepe mindenekelőtt szemléletváltozást igényel. A vámhivatal nem egyszerűen kapuőr, végrehajtó és jövedelembehajtó, hanem fontos társadalmi szolgáltató, amely a gazdasági fejlődéshez és a globális jóléthez is hozzájárul. A nemzeti vámhatóságok megerősítése a kereskedelemkönnyítési megállapodás sikeres végrehajtásának és a megállapodás által biztosított előnyök világméretű megvalósításának kulcsa.
A bali-csomag részét alkotó kereskedelemkönnyítési megállapodás jelentőségét nehéz túlbecsülni. A benne foglalt intézkedések az adminisztratív terhek és a tranzakciós költségek csökkentésén keresztül elősegítik majd a növekedést.
A gazdasági hatékonyságnövelés mellett a megállapodás társadalmi hasznossága sem kétséges, hiszen rendelkezései hozzá fognak járulni a korrupció és a bűnözés visszaszorításához, valamint a globális ellátási lánc mentén felmerülő biztonsági kockázatok csökkentéséhez. A megállapodás várhatóan évente 325 milliárd euró megtakarítást jelent majd a fejlődő országoknak és meggyorsítja világgazdasági integrációjukat. A megállapodás segít a fejlődő és a legkevésbé fejlett országoknak, hogy hatékonyabb gazdasági szereplővé váljanak. A fejlett országok kereskedelmi költségeik 10 százalékos csökkenése, gazdálkodó szervezeteik pedig a kereskedelmi forgalom zökkenőmentesebb lebonyolítása révén nyerhetnek a megegyezésből. A kereskedelemkönnyítés biztosította potenciális előnyök számottevőek, különösen azok számára, akik még nem alkalmazták ezeket az elveket.
A kereskedelemkönnyítési megállapodás nagy érdeme az a felismerés, hogy egyes országoknak pénzügyi támogatásra, technikai segítségnyújtásra és átmeneti időre lesz szükségük ahhoz, hogy maradéktalanul megvalósíthassák a kötelezettségvállalásokat. A reformhoz erőforrások és technikai kapacitások kellenek, és a megállapodás biztosítja, hogy azoknak, akiknek támogatásra van szükségük – és azt kérik is – meg is kapják.
A kereskedelemkönnyítési intézkedések végrehajtására szolgáló eszközök és stratégiák már ma is rendelkezésünkre állnak. A globális vámügyi normák érvényesítésében szerzett több évtizedes tapasztalatával a Vámigazgatások Világszervezete (WCO) a szakértelem és a támogatás fontos forrását jelenti a világkereskedelem 98 százalékát lefedő 179 tagországa számára. A világszervezet sztenderdjei és az általa biztosított technikai segítségnyújtás elő fogja segíteni, hogy a kereskedelemkönnyítési megállapodást világszerte egységes módon hajtsák végre.
Az Európai Unió már régen felismerte a kereskedelemkönnyítés előnyeit, és az uniós országok ebben a tekintetben a világ élvonalába tartoznak A kereskedelemkönnyítési megállapodás egyik erős támogatójaként az EU most arra törekszik, hogy minden ország egyaránt részesülhessen a kereskedelemkönnyítés előnyeiből. A Vámigazgatások Világszervezete és az EU kész arra, hogy további erőfeszítéseket tegyenek ebbe az irányba, és mozgósítsák tagjaikat a kereskedelemkönnyítési megállapodás végrehajtása érdekében.
A pénzügyi és technikai segítség azonban csak az érme egyik oldala. A kereskedelemkönnyítés előnyei csak akkor válhatnak valósággá, ha megfelelő irányítás és elkötelezettség társul a végrehajtáshoz, ezeket pedig minden országnak magának kell előteremtenie. A politikusoknak, a kereskedelmi hatóságoknak és a vámigazgatásoknak el kell kötelezniük magukat a kereskedelemkönnyítés mellett, miközben a kötelező vámellenőrzéseket továbbra is végre kell hajtani. A kereskedelemkönnyítési megállapodás végrehajtása csak akkor lehet hatékony, és akkor segítheti elő az egyes országok jólétének növelését, ha abban minden nemzeti szintű érdekelt fél teljes erőbedobással részt vesz. A Nemzetközi Vámnap tegnapi ünneplése arra utal, hogy a következő néhány hónap remek lehetőséget kínál a kereskedelemkönnyítés elősegítésére, és egy virágzóbb jövő alapjainak lerakására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.