Tizenöt hónapja sincs, hogy nagy csinnadrattával elindította az Államadósság Kezelő Központ a Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK) értékesítését. Az inflációt követő kamatozású devizakötvényt a befektetők vették, mint a cukrot, és egyáltalán nem biztos, hogy csak azért, mert egy csokoládéárus ifjú hölgy reklámozta.
A PEMÁK három sorozatában tavaly év végén összesen 1,35 milliárd euró volt. Igaz, az állomány nagyobbik része nagybefektetőknél van, de a 25 százaléka, mintegy 100 milliárd forintnyi eurókötvény a kisbefektetőké.
Most pedig „a sikerre és a pénzügyi-gazdaságpolitikai hatásokra tekintettel” az állam úgy döntött, jelentősen szűkíti az újabb PEMÁK-sorozatok forgalmazó helyeinek körét. Az új sorozatot a bankok és a brókercégek már nem értékesíthetik, csak a Magyar Államkincstár fiókjaiban lehet majd megvenni.
Láttunk már ilyet, hogy az állam monopolhelyzetbe hozta a kincstárat bizonyos termékek forgalmazásánál, így az eredményt is meg lehet jósolni. Így történt a Start-számlánál, ennek az eredménye az új számlanyitások megtizedelődése lett. Szintén kizárólagos forgalmazója a kincstár a Féléves Kincstárjegynek, amiből huszadannyi fogy, mint a számos bankban és takarékszövetkezetnél is kapható Kamatozó Kincstárjegyből. Ez a lépés tehát leginkább csak arra lehet jó, hogy csuklóztassa a más szolgáltatóknál számlát vezető kisbefektetőket, és visszavesse a PEMÁK forgalmát.
Hogy mit lépnek az eurós államkötvény eddigi befektetői, még nem tudjuk. Ha elégedettek voltak a papírral, nem kizárt, hogy elmennek érte a kincstárba is, de ennek az ellenkezője is bekövetkezhet. A PEMÁK-osokkal ugyanis nem először tol ki az állam. Tavaly nyáron, amikor eho-mentessé tették az állampapír-befektetések hozamát, a PEMÁK-osokat kihagyták a buliból, így ők azóta is ugyanannyi közterhet fizethetnek a kamatok után, mint egy normál bankbetét tulajdonosai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.