Egyre inkább látszik azonban, hogy jóval súlyosabb gondról van itt szó. Magyarországon főként Szabó Katalin munkáiból ismerhettük meg, hogy világszerte őrült verseny folyik a tehetségekért, de a Manpower vizsgálatai is azt mutatják, hogy a cégek a válság után is nagy arányban panaszkodnak álláshely betöltési nehézségekről, még munkanélküliségtől sújtott országokban is. Egyfajta globális tehetséghiány képe rajzolódik ki. A szerkezeti probléma tehát egyáltalán nem magyar sajátosság.
És még csak nem is új a jelenség. Technológiai paradigmaváltáskor jelentős eltolódás történik a munkaerőigényben: a friss, még kiforratlan technika kezeléséhez, újabb és újabb alkalmazási lehetőségeinek felismeréséhez és megvalósításához más képességekre van szükség, mint a beállt technológia, megbízható műszaki megoldások működtetéséhez.
Jelenleg is ilyen paradigmaváltást élünk meg, ezt nevezik új, vagy harmadik ipari forradalomnak, miközben messze nem csak az iparra terjednek ki a változások. A z informatika fejlődése átalakítja a régi technológiákat. E folyamatban egyre kevésbé van szükség a Modern idők című film Chaplinjére és egyre inkább van igény olyan dolgozóra, aki érti és uralja az új eszközöket. Nem egyszerűen arról van szó, hogy a betanított munkások helyett programozók és mérnökök kellenek, szakmunkások helyett diplomások. Inkább a folyamatosan változó jellegű munkát elvégezni képes munkatársakért folyik a verseny. Ezt a munkajelleg eltérést a rutinszerű és nem rutinszerű munka megkülönböztetéseként ragadhatjuk meg.
Az információtechnológia és az új évezredben terjedő többi megoldás (a biotechnológiától a 3D nyomtatásig) alkalmazása kiszorítja azokat a dolgozókat, akik manuális és szellemi rutinfeladatokat látnak el, és segíti azokat, akik nem rutin munkát végeznek. A rutinszerű feladatok – mint például a gépkezelés, könyvelés – szabályokkal jól leírhatók, formalizáltak és ezért viszonylag könnyen automatizálhatóak. A nem rutinszerű feladatok – mint például a karbantartás, építés, vendéglátás, kutatás-fejlesztés, irányítás – mindig helyzetfelismerést és döntést igényelnek, ezért a gépek csak segítik, de nem helyettesítik az embert. Kutatók a fejlett gazdaságokban már kimutatták a munkajellege szerinti eltéréséket a munkaerő-piaci kereslet alakulásában. Érdekes kérdéssé vált, hogy vajon Magyarországon is megfigyelhető-e hasonló tendencia.
A GKI 2013 novemberében vállalati felmérést végzett a rutinszerű és nem rutinszerű fizikai illetve szellemi munka iránti kereslet alakulásáról a hazai cégeknél. Az összesen 314 válaszból nagyjából azonos arányban részesedett a feldolgozóipar, az építőipar és az üzleti szolgáltatás. A válaszadók 60 százaléka volt 50 fő alatti kisvállalat és 11 százaléka 250 feletti nagy.
A válaszok szerint a fizikai rutinmunkák iránti igény csökkent a legnagyobb mértékben, s a nem rutin szellemiek iránti nőtt a leginkább. Ugyanez állt a várakozásokra is. Figyelemre méltó, hogy válaszadók körében a nem rutin fizikai munka iránti kereslet meghaladta és várhatóan meg is fogja haladni a rutin szellemi munka irántit. A nemzetközi példákkal összhangban mindkét csoportban világosan látszik a nem rutin munkák iránti igény dinamikája.
Mindhárom nemzetgazdasági ágban kimutatható volt a nem rutin munkák iránti igény erőteljes volta, még az alapjában létszámcsökkentő építőiparban is. A legnagyobb kereslet a szolgáltató szektorban mutatkozott, de a jövőben előreláthatólag a feldolgozóipar is felzárkózik a dinamikához.
A rutinmunkák elsősorban a kis- és a nagyvállalatoknál szorulnak háttérbe. Az utóbbi érthető, hiszen e cégek a leginkább innovatívak, itt folyik a legtöbb kutató-fejlesztő munka, erős a marketingtevékenységük, ugyanakkor ők használnak leginkább automatákat, robotokat, fejlett informatikai rendszereket. A kisvállalati adatok sem igazán meglepőek, ha belegondolunk abba, hogy egy kisméretű cég nem alkalmazhat minden munkakörre külön embert, itt nagyon is szükség van a többféle feladatra bevethető, rugalmas munkatársra. Egy szellemes megfogalmazás szerint: olyan dolgozóra, aki ha kell, „öltönyre cseréli a bakancsot”. Ráadásul a kisvállalatok általában nem nagy sorozatokkal dolgoznak, hanem inkább egyedi, kis szériás, speciális problémákat oldanak meg, tehát gyakran változnak a feladatok. Úgy tűnik, a rutinmunkáktól egyelőre legkevésbé a középvállalatok válnak meg.
A GKI felmérése rövidsége ellenére felhívja a figyelmet arra, hogy a magyar oktatási rendszer átalakítása nagyon rossz irányba indult el. Az előképet jelentő poroszos iskola a tömeggyártás (és persze a hadsereg) igényeinek kielégítését szolgálta. Olyan tudású emberekre volt szükség, akik képesek elolvasni, megérteni és végrehajtani az utasításokat. A drill, az egységes tananyag, a kötelező tudásszintek előírása az általános iskolában most is ezt szolgálja. De a vállalatoknak olyan dolgozókra lesz szükségük, akik felismerik a helyzeteket és önállóan kezelik is őket. (Hány vezető idejét emészti fel ma is, hogy minden aprósággal hozzá szaladnak a beosztottai!) És ami az informatika révén összekötött világban talán még fontosabb: olyan munkatársak kellenek, akik képesek egymással és az üzleti partnerekkel, ügyfelekkel kommunikációba, sőt interakcióba lépni. Tehát nyelvtudás, kulturált fellépés, problémamegoldó készség az, amire a fizikai dolgozóknak is szükségük lesz. A közismereti tárgyak kiirtása a szakmunkásképzésből pont ez ellen hat.
market.html.) végeztek számításokat a rutinszerű és nem rutinszerű munkák iránti igények változásáról. Mindkét vizsgálat a rutinszerűek iránti igény mérséklődését és nem rutinmunkák irántiak növekedését mutatta ki mind a fizikai, mind a szellemi munkaköröknél.
market.html.) végeztek számításokat a rutinszerű és nem rutinszerű munkák iránti igények változásáról. Mindkét vizsgálat a rutinszerűek iránti igény mérséklődését és nem rutinmunkák irántiak növekedését mutatta ki mind a fizikai, mind a szellemi munkaköröknél.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.