Két veszteséges év után tavaly már sikerült némi nyereséget összeszedniük a hazai bankoknak, a hitelintézeteknél 62,3 milliárd forint maradt az adók megfizetése után. Az átlagember számára ez hatalmas számnak tűnik, valójában azonban soványka ez az eredmény, hiszen a bankok részvényesei csak 2,1 százalékot kerestek a befektetett tőkéjükön, kevesebbet mint a betéteseik vagy a jóval kisebb kockázatot vállaló állampapír-befektetők.
Az aggasztó jelek nagy része is megvan még. A hitelállomány például sem a vállalati, sem a lakossági hiteleknél nem növekedett tavaly, hiába indul el a növekedési hitelprogram és csökkentek egyébként is a kamatok. A nem teljesítő hitelek aránya ugyanakkor nőtt, ami még akkor is rossz jel, ha a hitelintézetek tőkésítettségével szektor szinten legalábbis nincs gond.
Egyedi szinten persze lehetnek problémák, a jegybank is közölte: van még 40 olyan hitelintézet, amelyik veszteséges, és ezek között valószínűleg ott van néhány évek óta nehézségekkel küzdő, a tulajdonosok részéről folyamatosan tőkeemelésre kényszerülő nagybank is. Ezek a hitelintézetek még mindig mérlegleépítésre kényszerülnek, ami akkor sem örvendetes hír, ha a negatív eredményt az ő esetükben persze nem lehet pusztán a közterhek számlájára írni, vastagon benne van a rossz hiteleken elszenvedett veszteség is.
A szektorszintű szerényen pozitív eredmény viszont azt is világosan jelzi: a növekvő közterhek dacára is egyre több hazai hitelintézet veszi sikerrel az akadályokat. Ennek persze megvan az ára, amit részben a bankok, részben az ügyfelek fizettek meg. A hitelintézetek komoly karcsúsításokon mentek keresztül, fiókbezárásokra, leépítésekre kényszerültek az elmúlt években, eközben viszont a szolgáltatásaik is drágultak. Ez utóbbi a legjobban talán pont a tavalyi jutalékeredményekben látszott meg: a szektorra kivetett mintegy 300 milliárd forintos tranzakciós illeték egy jó részét is végül az ügyfelek fizették meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.