A Budapest Bridge reprezentatív felmérése a fiatalok vállalkozó kedvét, karrier elképzelését kívánta feltérképezni. A LogMeIn, az NNG, Prezi és a Ustream által működtetett szervezet az alapítók példájával is ösztönözne, segítene az álmok megvalósításában. Egyúttal e sikertörténetekkel jelzi, ma már nincs lehetetlen, Magyarországról is meg lehet hódítani a világot.
E felmérés másodszor készült el, s a „félig teli pohár” szemléletet követve akár azt is mondhatjuk, kedvezően változnak a fiatalok karrier elképzelései. Tavalyhoz képest már többen kockáztatnának és hagynák ott az alkalmazotti lét biztonságát. Persze, mindezt hosszú távon képzelik el. Rövidtávon más a helyzet. Tízből mindössze ketten választanák az önállóságot, ha az bizonytalan jövedelemmel társulna. A fiatalok ugyanis inkább pesszimisták és gyanakvók: szerintük leginkább a szerencsén és a kapcsolatokon múlik minden. Félnek, hogy ellopják az ötleteiket, és inkább álmodoznak, mint cselekszenek. És várnak. Vagy elmennek. Ha lehet, véglegesen. A fiatalok többsége szerint soha nem volt még ilyen nagy a bizonytalanság és kiszolgáltatottság. Ehhez képest igazán pozitívum, hogy tavalyhoz képest mégis többen gondolják úgy, hogy itthon is lehet karriert befutni.
Ha én kormánypolitikus lennék, s valóban felelősséget éreznék az ország jövőjéért, ezt a felmérést alaposan elemezném. Szakemberekkel megvitatnám, mitől ilyen pesszimisták a fiatalok, miért akarnak ilyen sokan távozni az országból. Nem átmenetileg. Mi az, ami taszítja ezt a korosztályt, miért gondolják azt, hogy nem a teljesítményen, hanem a kapcsolatokon múlik minden? Ez tényleg így van? Vagy a látszat csal? Hogy felelősségteljes kormánypolitikusként biztos legyek a dolgomban, még egy felmérést elvégeztetnék. Nem kormányközeli közvélemény-kutatókkal, hanem független szakemberekkel. Még akkor is, ha félnék az eredménytől. Tartanék attól, hogy az új felmérés csak megerősítené: nem pillanatnyi kalandvágyból hagyják el sokan az országot. Az is önáltatás, ha azt mondjuk, úgyis visszajönnek, hadd tanuljanak kint egy kicsit. Tényleg visszajönnek? Egy egészséges, a tudást, az értéket elismerő, jó hangulatú országba visszamennek az emberek. Ott nem kell hazafiasságot emlegetni lépten-nyomon, nem kell nemzeti érzésről prédikálni, s azt számon kérni. Az benne van az emberben. Mindenkiben. A mértéken nem érdemes vitatkozni. Régen rossz, ha az embernek a haza iránti érzéseit kell bizonygatni. A tettekben megjelenik, ha hagyják.
Nem kérdés, hogy jó, ha a fiatalok nyitottak, s tanulni akarnak. Külföldön is. Az sem kérdés, hogy hosszú távon szükségünk van rájuk. Itthon. Nemcsak azért, hogy itt fizessék a tb- meg nyugdíj-járulékot – bár ha a földön járunk, ez sem mellékes szempont –, sokkal inkább azért, mert a tanult, világot látott ember az ország megújulását, fejlődését segíti elő. Az ő nyitottságuk az országot is újra nyitottá teszi. Jó, ha az ő nemzetközi tudásuk itthon hasznosul. Jó, ha felrázzák a megszokásba belefásult-belefáradt embereket. Egyáltalán: a fiatalok fogékonysága, dinamizmusa a társadalmat is felpörgeti, s értelmet ad az éveknek.
A sok külföldre távozó fiatal ugyanis az itthon maradó hozzátartozókat is kiábrándulttá, fásulttá teszi. Fiatalok nélkül hirtelen megöregszik a társadalom. Nincs miért, kiért hajtani. Gyengül a motiváció. Az üzlet is megérzi ezt a fajta nihilt, kedvetlenséget. A teljesítmény legfőbb forrása apad el így hirtelen. Egy energiában és nyersanyagban szegény országban az ember, a tudás lehet a legfőbb érték, a legfőbb hajtóerő. Ezt régen mintha tudtuk volna. Most inkább csak beszélünk róla. És hitegetjük magunkat: úgyis visszajönnek. És ha nem?!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.