Kínában a kutatók összesen hat tényezőt vesznek figyelembe a harmóniaindex megalkotásához: a demokráciát, az igazságosságot, a becsületességet, az életerőt, a stabilitást, valamint az emberek és a természet viszonyát. A szempontok kiválasztásához a legutóbbi pártkongresszus adott muníciót. Mint kiderült, a százpontos skálán a vidékiek 59,25 pontot teljesítettek, tehát a teljes harmónia még messze van. A különböző tényezők között a legtöbb pontot (83,65) a becsületesség kapta, a legkevesebbet meg az életerő. Van mit elemezniük az ottani társadalomkutatóknak is.
Bhutánban már jó negyven éve kitalálták a saját gazdasági mérőeszközüket, a GNH-t (Gross National Happiness), aminek alakulásában öt terület a meghatározó: az emberi fejlődés, a kiegyensúlyozott növekedés, a környezet fenntartása, a kulturális és történelmi örökség megőrzése és a jó kormányzás. Az ország alkotmányának 9. cikkelyében az állam céljaként az össz-boldogság növelését határozzák meg. Ma már az ENSZ hivatalos mérőszámnak is elfogadja a GDP, GNP mellett a GNH-t. Kicsit misztikus az egész, ugye?
A többi földrészen sem lényegtelen, hogy érzik magukat a polgárok. Ám ott más a megközelítés. A fejlettebb társadalmakban a pénz, a profit szerepe nagyobb súlyt kap, ehhez pedig elsősorban a gazdaságnak kell jól teljesítenie, azaz az adott országban a GDP-nek kell növekednie. Ha ez megvan, akkor – elvileg – több jut az egyénnek is, tehát a boldogsága legalább anyagi oldalról rendben lehet.
Persze, a vázolt kép itt is, ott is így sematikus. Úgy látszik, minél fejlettebb egy ország, annál fontosabb a pénz, a gazdaság szerepe. Más felmérések meg azt jelzik, az emberek nem lettek arányosan elégedettebbek az életszínvonal emelkedésével. Már-már valósággá válik a jól ismert mondás, a pénz nem boldogít. De vigyázat, ez se feltétlenül igaz, hiszen számtalan példa bizonyítja, hogy hiánya viszont boldogtalanít. A nyugati országokban új közgazdasági irányzat alakult ki e tanulságok modellszerű felhasználására, amely a New Economic Forum keretében próbálja meghatározni, mi kell a polgárok elégedettségéhez.
Vagyis több földrészen kutatók százai álltak rá az emberi boldogság meghatározására, megalapozására, s ehhez közgazdasági modelleket kreálnak. Ez jó, mondhatnánk, aztán visszatérünk a saját napi küzdelmeinkhez. Könnyen kiderülhet ugyanis, hogy minden országban más és már teszi elégedetté az ott élő embereket. A különböző felmérések szerint például Magyarországon különösen elégedetlen emberek élnek. Az OECD 2011-es jelentésében, mely a jobb élet-indexet mutatta be, a magyaroknak csak 23 százaléka elégedett az életével. Ha tippelni kellene, talán nem tévednénk nagyot, ha azt állítanánk, azóta se jobb a helyzet. Azt hiszem, nem lehet ezt az egyébként utolsó helyre elegendő adatot pusztán a történelmi pesszimizmussal, mint nemzeti sorscsapással magyarázni. Egy felmérés könnyen kideríthetné, itt sem kell túl sok a boldogsághoz, csak a megélhetés biztonsága, a normális, emberi munkahely, s béke a társadalomban és otthon. Nincs annál frusztrálóbb, mint amikor egy kis országban a gyűlölködés, a „hazaárulózás” mindennapi jelenséggé válik, s amikor a vezető politikusok a békés egymás mellett élés, a tolerancia helyett harcot hirdetnek. Aktuális ellenséget mindig lehet találni. A gyűlölködés, a sértettség, meg nem értettség azonban nem jelent olyan energiaforrást, amelyből táplálkozva elégedettek, boldogok lehetnénk. Sőt, ezek azok a jellemzők, amelyek inkább csak elszívják az energiát. Az együttműködés, az összetartozás, a közös cél, a tolerancia pedig megsokszorozza. S ha GDP-növekedés kell a boldogságunkhoz, e jellemzőket akár növekedési forrásként is megjelölhetnénk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.