A Szigeten jártam a hétvégén, ahol a készpénznek semmi hasznát nem vettem, mivel mindenhol csak elektronikusan lehetett fizetni. Jó volt, gyors volt, praktikus volt, számla is jött, és valószínűleg még az áfa is be lesz fizetve a forgalom után – szóval csak előnyei voltak a rendszernek. Ilyen élmények után mindig meglepő, hogy miért nő negyedévről negyedévre a készpénzhasználat Magyarországon. Az idén az első félév végén már 2815,6 milliárd forint volt a háztartásoknál otthon bankókban és érmékben, ki lehet számolni, ez háztartásonként csaknem 700 ezer forintot jelent.
Persze lehet rá magyarázat, hiszen nyár volt, és ebből mentek nyaralni, vagy így kellett kifizetni a lakásfelújítást. Ennek ellenére is aggasztónak tűnik, hogy a készpénz aránya egyre nagyobb szeletet hasít ki a háztartások pénzügyi eszközeiből és nettó pénzügyi vagyonából. 2013 első negyedévében, közvetlenül azután, hogy bevezették a tranzakciós illetéket, amely büntette a készpénzhasználatot az elektronikus tranzakciókhoz képest, a pénzügyi eszközök mindössze 7 százaléka volt készpénz. Az idén félévkor már megközelítette a 8 százalékot ez a mutató, amiben valószínűleg szerepe van annak is, hogy február óta ingyenesen vehet fel a lakosság készpénzt az ATM-ekből.
Az olcsó készpénznek mindenki örül, a trend viszont nem tűnik kedvezőnek. A készpénzhasználatról számtalanszor leírták már, hogy drága, a jegybank tanulmánya szerint 100 milliárd forintot is spórolhatnánk, ha visszaszorítanánk. Az is közhelyszámba megy már, hogy a készpénz a feketegazdaság melegágya is. Ahol nem adnak számlát, elsumákolják az adót, ott szinte mindig készpénzzel kell fizetni, ahol viszont lehúzzák a kártyát a terminálon, egyből látszik a pénzmozgás az eladó és a vevő számlái között.
Egyelőre viszont úgy tűnik, hiába indultunk el rossz irányba az úton, az irányon komolyabban senki sem akar változtatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.