Érthető, ha a bankok nem adnak hitelt egy iskolának. Túl nagy a kockázat, s egy oktatási intézménytől mégsem vehetik el az épületet, a berendezési tárgyakat, ha nem tudna törleszteni. Az lenne ám a botrány! És ha egy bank mégis úgy dönt, ő bizony felvállalja e rizikót? Megbolondult? Vagy?
Az utóbbi időben elszaporodtak a szokványostól eltérő megoldások az élet sok-sok területén. Így a gazdaságban is. Talán ez a válasz a válságra, a túlzottan profitorientált működésre, ahol minden döntés mozgatórugója a mind nagyobb haszon.
Ez mozgatta a bankokat is, amikor beszálltak a devizahitelezésbe. A haszon nagy volt, s akkora volt a kereslet, hogy csak fokozni lehetett a tempót, s a méretet. Egyre többen mondták, ebből baj lehet, ha beüt a válság. Ám amíg ment az üzlet, nem volt megállás. „Ha szól a zene, táncolni kell…” – hangzott a magyarázat. Így még azok is belekényszerültek a devizaalapú hitelezésbe, akik végig ellenezték. Az ügyfelek kikövetelték, hiszen itt jóval alacsonyabbak voltak a kamatok, mint a forinthiteleknél. Ez volt a döntő, a többi akkor nem számított.
Most már számít. A válság hirtelen kijózanítóan hatott. A történet végét most a bíróságokon írják. A bankok számára kedvezőtlenül. Ám a hitel felvevői sem érzik magukat nyertesnek. Túl sok volt az elmúlt években átélt bizonytalanság, szorongás, hogy mi lesz, ha a megugró részleteket nem tudják fizetni? Kilakoltatás? A lakás elárverezése? Most ennek veszélye sokaknál elmúlt, ám az átélt sokk nem múlik el nyomtalanul. Csak az a kérdés, mi marad meg tanulságul. Visszafogottak lesznek a bankok, s csak jól áttekinthető, könnyen érthető, szolid nyereséggel kalkuláló konstrukciókat kínálnak majd? Az ügyfelek is óvatosabbak lesznek, s csak akkor vesznek fel hitelt, ha minden kockázatot végig gondoltak, megértettek, s inkább többet fizetnek a biztonságért?
És a kormány, a felelős pénzügyi szervezetek? Elismerik szabályozói felelősségüket, s olyan kereteket szabnak, melyek nem gátolják a bankolást, de védenek, korlátokat is szabnak? Jó lenne, ha így lenne, de… Ehhez azonban első lépésként be kellene látni, ki hol rontotta el, kinek mi a felelőssége. Enélkül az óvatosság, a megfontoltság csak ideig-óráig hathat, és jön majd egy újabb bombaüzlet és a vélt óriási nyereség reménye újra gépszíjként kapja el a nyerni akarókat. És akkor minden kezdődhet elölről.
Nehéz kiszállni a profit hajtotta körforgásból. De azért vannak erre kísérletek. És működnek. Egyelőre nem túl széles körben.
A MagNet Bank például csak értékteremtő tevékenységeket finanszíroz. Így jöttek képbe a Waldorf iskolák. Először csak egy, aztán több is hitelt kért. Kapott. A hagyományos bankok nem vállalták a rizikót, a MagNet igen. Megnézte, milyen közösség áll az iskola mögött, azaz mennyire elkötelezettek a szülők, hogy segítsenek, ha baj lenne. A közösségi bankok válságállóbbaknak bizonyultak, mint a hagyományosak. Ennek ára a szolid profit. Az ügyfeleknél is. Ki vállalja ezt? Csak a nagyon elkötelezett, a közösségi értékeket fontosnak tartó emberek. Kevesen vannak. Többségünknek fontos, hogy ha már a bankba tesszük a megtakarításainkat, minél többet kapjunk kamatként. És nem érdekel, miből származik a profit.
Persze nem csak mi magyarok gondolkodunk így. A fejlettebb, gazdagabb országokban sincs túl sok ilyen, értékelvű, szolid nyereséggel működő bank, alacsony kamattal is elégedett ügyfél. Ám a közösségi gondolkodás, a szolid nyereséget hozó üzletek megjelentek a gazdaság más területein is. Terjed a szállás- és autómegosztás, az internetnek köszönhetően az ilyen jellegű szolgáltatások köre látványosan bővül. Ez jó. Rávilágítanak: így is lehet pénzt keresni. A közösségi szempontokat is figyelembe vevő üzleteléshez azonban az agyakat át kell állítani. Rendszerváltás talán nem kell hozzá, de egy egészen más gondolkodás igen. A szolid profit nem a létező kapitalista modell sajátossága. Legfeljebb érdekesség. Amiből talán egyszer több is lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.