– Miért döntöttek úgy a BNP Paribas-nál, hogy két évvel a privátbanki üzletág eladása után ismét lakossági forrásgyűjtésbe kezdenek?
– Ez két különböző tevékenység. A privátbank széles palettáról kínál befektetési termékeket az ügyfeleinek. Teljesítünk megbízásokat részvényekre, kötvényekre, pénzpiaci ügyletekre. A mostani betétgyűjtésünk másról szól. Ez egy egyszerű termék, amelyben az az újdonság, hogy a megtakarításokat kizárólag online kezeljük. Egyedül a számlanyitás miatt kell a pénzmosásról szóló jogszabályok miatt személyesen megjelenni a fiókunkban. A célcsoport is más, mint a privátbanknál. A privátbanki ügyfelek szívesen vállalnak nagyobb kockázatot, a vagyonuk is nagyobb, csak egy kis részét fektetik betétbe. Ez a betét a prémium ügyfélkörnek szól.
– Az időzítés mindenesetre furcsa, hiszen a lakosság jelenleg éppen kiveszi a pénzét a betétekből, és alternatív megtakarítási formákat, befektetési alapokat, állampapírokat keres.
– Mi több kamatot fizetünk, mint a rövid állampapírok. Hiszek a diverzifikációban, nem tanácsos egy embernek minden megtakarítását egyféle eszközben tartania. A befektetési alapok és az állampapírok jók, de betétekre is szükség van. A kamatszint most valóban alacsony, amikor viszont az ember megtakarítást keres, nem az abszolút, hanem a reálhozamot is figyelnie kell, mi pedig bőven az inflációt meghaladó kamatokat kínálunk.
– A BNP Paribas miért tartja ennyi különböző cégben és márkanév alatt a magyarországi érdekeltségeit?
– Ennek történelmi okai vannak. A BNP és a Paribas 1999 és 2001 között zajló fúziója előtt a különböző egységek más anyacég alatt álltak. Nem éreztük szükségesnek, hogy egy cégbe vonjunk össze különböző, korábban már létező, felügyeleti engedéllyel rendelkező társaságokat. Azokban az országokban, ahol most indítjuk el az üzleteinket, előfordul persze, hogy azonos márkanév alatt, egy cégben indítjuk el a vállalkozást. Így történt például Oroszországban, ahol korábban dolgoztam. A meglévő struktúrák viszont jól működnek most Magyarországon, sok időbe és energiába telne átalakítani őket.
– A hitelezéssel foglalkozó vállalataikat, az UCB Ingatlanhitelt és a Magyar Cetelem Bankot hogyan érinti most az adósmentő csomag?
– Még nem tudjuk pontosan mennyivel, de nyilvánvalóan érinteni fog bennünket. A céltartalékról még nem tudok nyilatkozni. Az UCB-t már kivontuk a piacról, nem értékesít új hiteleket, csak a meglévő portfóliót kezeli, ez egy Basel III.-as tőkekövetelményekhez kapcsolódó stratégiai döntés volt. A Cetelem más történet. Piacvezetők vagyunk az áruhitelezésben, rengeteg partnerünk és 450 ezer ügyfelünk van. Ezt az üzletágat fejleszteni akarjuk, hiszen egyértelműen növekvő piacról beszélünk. Eközben persze ügyelünk arra, hogy felelősségteljesen hitelezzünk, a nem teljesítő hiteleink aránya bőven 5 százalék alatt van.
– A vállalati hitelezést is folytatják?
– Nehéz üzlet a vállalati hitelezés. Rengeteg a likviditás a piacon, mindenki szeretné hitelezni a jó cégeket, emiatt a marzsok nagyon szűkek. Mi aktívak vagyunk ezen a piacon, nagy magyar és multinacionális cégeket hitelezünk. Boldogan részt vennénk az MNB növekedési hitelprogramjában is, de nem tudunk, mivel kis- és középvállalkozásokat nem hitelezünk.
1991–93 között Londonban kezdett a Compagnie Bancaire-nél, majd a Société Générale-nál töltött öt évet Kölnben és Párizsban.
1998 óta a BNP Paribas-nál dolgozik különböző pozíciókban. 2006-2008 között Moszkvában a vállalati és befektetési banki üzletágat vezette. 2008-2011 között Brüsszelben a vállalati és tranzakciós üzletág helyettes vezetője volt.
Magyarországra 2011-ben került, vezérigazgatóként ő felel a magyarországiak mellett kelet-közép-európai régióban jelen lévő összes BNP Paribas érdekeltségért.
1991–93 között Londonban kezdett a Compagnie Bancaire-nél, majd a Société Générale-nál töltött öt évet Kölnben és Párizsban.
1998 óta a BNP Paribas-nál dolgozik különböző pozíciókban. 2006-2008 között Moszkvában a vállalati és befektetési banki üzletágat vezette. 2008-2011 között Brüsszelben a vállalati és tranzakciós üzletág helyettes vezetője volt.
Magyarországra 2011-ben került, vezérigazgatóként ő felel a magyarországiak mellett kelet-közép-európai régióban jelen lévő összes BNP Paribas érdekeltségért. A BNP Paribas Magyarországon A francia pénzügyi csoport hat üzleti tevékenységgel is jelen van a magyarországi piacon. A BNP Paribas Magyarországi Fióktelepe főleg vállalati hitelezéssel, emellett újabban lakossági betétgyűjtéssel foglalkozik. A Magyar Cetelem Bank a lakosságnak kínál fogyasztási hiteleket.
Biztosítója is van a cégcsoportnak, a BNP Paribas Cardif elsősorban hitelbiztosításokat és kiterjesztett garanciát kínál. Emellett van egy flottakezelő cégük, az Arval, működik itt egy értékpapír letétkezelőjük, a BNP Paribas Securities Services, és egy ingatlankezelő cégük, a BNP Paribas Real Estate. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.