– Alig kezdte el kormánybiztosi munkáját, máris egy országos fórumsorozat kellős közepébe csöppent. Mi ennek a célja?
– Az Európai Unió minden tagállamtól elvárja a tudásalapú gazdasági fejlődést szolgáló Intelligens Szakosodási Stratégia (S3) elkészítését. Magyarország esetében is ez az előfeltétele annak, hogy a strukturális alapokból 2014-2020 között kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) célokra támogatási forrásokhoz jussunk.
Fontos előírás, hogy a dokumentum alulról építkezve, a helyi szereplők – innovatív vállalkozások, kutatóhelyek, felsőoktatási intézmények, önkormányzati és civil szervezetek – javaslatainak figyelembe vételével és közreműködésével készüljön el. Tehát a most zajló országos fórumsorozat, amely a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) koordinálásával az ország valamennyi megyéjére kiterjed, ezt a stratégiakészítést szolgálja. Az EU részéről fontos elvárás az is, hogy erősödjön a kapcsolat a kutatóhelyek és a vállalatok között, mert csak így lehet a közösség számára hasznos termék a tudományos eredményekből. Ezt is elősegítik ezek a fórumok.
– Kormánybiztosként azt a feladatot kapta, hogy a Nemzeti Innovációs Hivatalt Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallá alakítsa. Konkrétan mit jelent ez?
– Mindenekelőtt jobb, hatékonyabb és fegyelmezettebb munkát, a lehető legkevesebb bürokráciával. A változás abban is jelentős, hogy a kutatás-fejlesztés és innováció egy helyen, egy hivatalban jelenik meg. Az új intézmény részt vesz a kutatás-fejlesztési és innovációs politika alakításában, ugyanakkor finanszírozó ügynökségként is működik, kezeli a megújuló Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapot, és szakpolitikai felelőse az uniós KFI források felhasználásának Mindez azt szolgálja, hogy azok a kutatási műhelyek és vállalatok kapják a pénzt, amelyek tényleg újdonságot állítanak elő. Az nem innováció, ha egy cégnek két présgépe van, és még vesz kettőt.
– A kormánybiztosi kinevezése azt is sugallhatja, hogy a jövőben nagyobb szerephez jut a kutatás-fejlesztés, és kevésbé lesz fontos az innováció. Mire helyezi a hangsúlyt munkájában?
– A megfelelő egyensúly megtalálására. Egy vezető döntéseit nem befolyásolhatja, hogy szakmailag mi áll közelebb hozzá. Az MTA Atommagkutató Intézetének (ATOMKI) igazgatójaként az intézményi érdeket fontosabbnak tekintettem, mint a saját kutatócsoportom érdekeit. Az Akadémia elnökeként, oktatási miniszterként ugyanezt az elvet követettem: a Debreceni Egyetem vagy az ATOMKI nem élvezett előnyt. Most is ehhez tartom magam. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a kutatás-fejlesztési és az innovációs munka és programok jellege különböző, ezért azok értékelése és finanszírozása más elvek szerint történik.
– Milyen markáns kezdeményezésekre készül az új hivatal keretében?
– A legmarkánsabb kezdeményezés nagyon egyszerű és logikus: szeretném elérni, hogy a hazai forrásokat tömörítő alap felhasználása sokkal gyorsabb legyen. Ha a pályázatokat időben kiírjuk, ha azokat gyorsan értékeljük, már akkor is nagy lépést teszünk előre. Sosem szabad megfeledkezni arról, hogy a kutatás-fejlesztésben és innovációban kiélezett a verseny, és számtalan nagyszerű ötlet sorsa a gyorsaságon múlik.
A kezdő vállalkozásokhoz is másképpen kell viszonyulni, számtalan probléma megoldódhatna azzal, ha induláskor – mondjuk, három évig – könnyen jutnának támogatáshoz. A tervek szerint szeptemberben jelennek meg az új pályázati kiírások, először az egészségipar és az irányítástechnika területén, valamint a nemzetközi együttműködésekre. Ugyancsak fontos, hogy a finanszírozás kritériumai elég hosszú ideig stabilak és kiszámíthatóak legyenek, mert a kutatók csak így tudnak alkalmazkodni azokhoz. Szakmapolitikai felelősként pedig 700 milliárd forint uniós KFI forrás hatékony és koordinált felhasználásáról kell gondoskodni 2014 és 2020 között.
– Most még elég új és csendes az irodája. Ki segíti a munkájában?
– Az új hivatal 2015. január 1-jétől kezdi meg a működését. Jelenleg a NIH és az NGM Miniszterelnökséghez átkerült illetékes főosztályának munkájára támaszkodom. Idővel ők is ide költöznek.
– Visszatérve az S3 fórumokhoz, mi a további menetrend?
– A megyei fórumok után októberre készül el, s várhatóan november 12-én kerül a kormány elé a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia tervezete. A programok pályázatainak kiírása és végrehajtása akkor kezdődhet meg, ha az Európai Bizottság is jóváhagyta. A forrásfelhasználásnál szigorúan szem előtt tartani, hogy minden eurónak a felzárkózást kell szolgálnia. A cél ugyanis nem az, hogy minél hosszabb ideig pénz kapjunk az EU költségvetéséből, hanem hogy Magyarország minél közelebb kerüljön a legfejlettebbekhez.
Fizikus, egyetemi tanár. Jelenleg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal létrehozásáért felelős kormánybiztos.
1991 és 1996 között az MTA Atommagkutató Intézete igazgatója. 2001 és 2002 között az első Orbán-kormány oktatási minisztere.
Az MTA-nak 1995 óta levelező, majd 2004 óta rendes tagja, 2008 és 2014 között elnöke.
1986-ban Akadémiai Díjjal, 1997-ben Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével ismerték el munkáját. 2012-ben Debrecen díszpolgára lett.
Fizikus, egyetemi tanár. Jelenleg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal létrehozásáért felelős kormánybiztos.
1991 és 1996 között az MTA Atommagkutató Intézete igazgatója. 2001 és 2002 között az első Orbán-kormány oktatási minisztere.
Az MTA-nak 1995 óta levelező, majd 2004 óta rendes tagja, 2008 és 2014 között elnöke.
1986-ban Akadémiai Díjjal, 1997-ben Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével ismerték el munkáját. 2012-ben Debrecen díszpolgára lett. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.