Az euró nem fogja túlélni az első nagy válságot – jósolta Milton Friedman Nobel-díjas közgazdász még a közös valuta bevezetése előtt. Nem lett igaza: a válság legmélyebb időszakában a legkilátástalanabb helyzetben lévő Görögországnak sem kellett visszatérni a drachmához.
Friedman szavaira a válság kitörése előtt kevéssé figyeltek, az eurót pedig majdnem egy évtizedig félkész állapotban használták a tagországok, és senkit sem zavart, hogy a közös monetáris politika fiskális unió nélkül komoly egyensúlytalanságokat okozott. A globális gazdaság jó állapotban volt, semmi nem kényszerítette a döntéshozókat arra, hogy komolyan vegyék az intő jeleket.
A problémákat csak akkor kezdték igazán komolyan venni, amikor az adósságválság kitörése után kiderült, nem is annyira optimális ez a valutaunió. A soha nem látott megszorítások, az uniós reformok gyorsítása, a bankunió létrehozásának kísérlete és a fiskális unió felé vezető út első néhány lépésével elkerülhették a szétesést. Ehhez az is kellett, hogy az EKB szükség esetén vállalja a végső hitelező szerepét, és Mario Draghi elnök biztosítsa a világot, hogy az euró visszafordíthatatlan.
Nagy eredmény, hogy egyben tartották az eurózónát, a lépések azonban többre nem voltak elegendőek. Az Európai Bizottság friss jelentése szerint folytatódik a lassú kilábalás, de a valutaunió gazdasága még hat évvel a válság kitörése után sem érte el a krízis előtti szintet, miközben a munkanélküliség a rekord közelében áll. A legnagyobb gazdaság, a húzóerőnek számító Németország is gyengélkedik, miközben az olasz és a francia gazdaságban sincs erő. A növekedés teljesen kiveszett a gazdaságból, a megszorítások és a nem kellően alkalmazkodó monetáris politika miatt a defláció pedig egyre komolyabb fenyegetést jelent.
A szétesést megúszta a valutaunió, most a japán-típusú defláció ellenszerét kellene megtalálni. Bármi is lesz az eredmény, nehéz lesz sikerről beszélni a hat elvesztegetett év miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.