Egyvalami állandó a technológiai iparban, a folyamatos változás – bár ezt mindenki tudja, a szektor egyik meghatározó cége mégis belefoglalta ezt a gondolatot az ágazat közeljövőjéről szóló jóslataiba. Az nem kérdéses, hogy ebben igazuk volt, ahogyan az is nyilvánvaló, hogy ez a változás egyre gyorsabb. A Cisco a prognózisában számos rövidítést is megadott, olyan kifejezéseket, amelyek ma még furcsának tűnnek, és nehéz elképzelni, hogyan működhetnek a gyakorlatban az ezekre épülő megoldások, de a szakértők meggyőződése, hogy a következő években meghatározóvá válnak.
Nagyon nem is kell ezen meglepődnünk, elég csak belegondolni, hogy az évtized elején a felhő alapú számítástechnika, vagy éppen a nagy mennyiségű adat kezelése és elemzése (Big Data) még a technológiai guruk számára is csak nehezen megfogható, homályos elképzeléseknek számítottak, napjainkra pedig már dollármilliárdos üzletek épülnek ezekre. Vagy jusson eszünkbe az iPad, az első táblagép, amely 2010-ben került piacra. Egészen elképesztő belegondolni, hogy mindössze 4 év alatt mennyire felforgatták a világhálóra kapcsolódni képes eszközök piacát ezek a tabletek, ráadásul mindezt úgy, hogy egyelőre főként az egyéni felhasználók látnak fantáziát bennük, az üzleti célú alkalmazásuk még csak most kezd terjedni.
Mindössze néhány nap múlva, Las Vegas-ban elkezdődik egy kiállítás, ami megmutatja majd, hogy merre tart a technológia, az okoseszközök fejlesztése, ha nem is évekre előre, de 2015-re mindenképpen. A CES, vagyis a szórakoztatóelektronikai kiállítás és vásár látogatói minden év elején megismerkedhetnek azokkal a csúcskütyükkel, amelyek nagy része majd az év második felében, a karácsonyi ünnepekhez közeledve jelenik meg az üzletekben és válik elérhetővé a fogyasztók tömegei számára.
A CES főszereplői hosszú évekig a televíziók voltak, és bár az elmúlt néhány alkalommal már nagyon komoly riválisaik akadtak, azért még mindig elképesztő újdonságokat hoznak a gyártók. Jövő januárban az LG például már olyan készülékkel igyekszik felhívni magára a figyelmet, amelyben nanokristályok gondoskodnak arról, hogy még élénkebbek, még valóságosabbak legyenek a színek.
Lesz azonban néhány kategória, amely valószínűleg ellopja majd a show-t a televíziók elől. Így például egyre reálisabbá válik a science fiction regényekben megfestett, robotoktól hemzsegő jövő. A humanoid szórakoztatóelektronikai eszközöktől a robotizált takarítógépekig, a robottechnológia sok egyéb terület mellett forradalmasíthatja a világgal való interakciót, vagy éppen egészségi állapotunk és környezetünk monitorozását. A CES-en 18 robottechnológiai cég lesz jelen, melyek bemutatják az intelligens, önműködő, felhőbe kapcsolt és mobileszközzel irányítható gépek teljes spektrumát.
De nem csak körülöttünk jelennek meg az okos készülékek, hanem rajtunk is. A jövő évi Las Vegas-i szórakoztatóelektronikai vásáron számos viselhető eszközzel, okosórával, okoskarkötővel, okosszemüveggel találkozhatnak majd a látogatók. Az elemzők hatalmas fejlődést prognosztizálnak ezeknél a készülékeknél, idén háromszorosára nőtt a forgalmuk, 2019-re pedig már közel 170 milliót adhatnak el belőlük.
A csúcstechnológiát képviselő új eszközökre (robotok, drónok, szenzorok) és az infokommunikációs iparág meghatározó megoldásaira – mint a már említett felhő alapú számítástechnika, a Big Data, a saját eszközök üzleti célú használata (BYOD), vagy éppen a biztonság új trendjei – a hazai vállalatok jelentős része még mindig úgy tekint, mint a jövő lehetőségeire. A helyzet azonban az, hogy sokkal inkább üzleti szükségszerűségnek kellene látni ezeket, amelyek segítségével hatékonyabbá tehetik a működésüket, és képesek megtartani meglévő piacaikat vagy akár ki is tudják terjeszteni azokat. Sok idő ugyanakkor nincs az alkalmazkodásra, hiszen a változás egyre gyorsabb, és az is igaz, hogy aki lemarad, az kimarad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.