Kicsit a bőség zavarával küzdhet az állam, miután hirtelen beszerzett két nagybankot a piacon. Bár a Budapest Bankért fizetett ár még nem ismert, az biztosnak látszik, hogy a két szereplőért adott összeg százmilliárd forint feletti lesz. A nem túl meglepő kérdés most az, hogy mit kezd az állam a két hitelintézettel, illetve milyen irányba fordítja majd a tulajdonosi jogokat vélhetően gyakorló nemzetgazdasági tárca a stratégiájukat.
A legnagyobb gond az, hogy a két új szerzemény, azt leszámítva, hogy a pénzügyi szolgáltatói piacon tevékenykedik, nagyon kevés dologban hasonlít egymásra. Az MKB egy kétezer milliárdos eszközállományú, de súlyos tételekkel terhelt hitelportfóliót maga előtt görgető, leginkább a nagyvállalati területen és a lakossági piac felső harmadában érdekelt hitelintézet, amelynél a következő évek első számú feladata a mérleg megtisztítása lesz. A Budapest Bank ezzel szemben a teljes lakossági ügyfélkört célzó, és a kis- és középvállalkozásokat a stratégia fókuszába helyező bank, amelynek a válság előtti időzített bombákban (projekt-, és devizahitelek) nem, vagy alig voltak pozíciói.
Ezek alapján az MKB-nál folytatni kellene azt a portfóliótisztítási folyamatot, amelyet egyébként már az előző tulajdonos is régen elkezdett, a Budapest Bankot pedig hagyni működni, mint eddig. Gyanítható azonban, hogy nem ez lesz a terv, hanem az egyesítés mellett döntenek: emellett szól, hogy két, tisztán állami nagybank meglétét nehéz megmagyarázni (hacsak az egyiken nem akarnak gyorsan túladni), másrészt az összevonás után egy csapásra a második-harmadik legnagyobb, ráadásul minden területen elég jó pozíciókkal bíró szereplő jöhetne létre a piacon.
Bármi is legyen viszont a terv, kínosan ügyelni kellene arra, hogy szigorúan piaci alapon működjenek tovább az új szerzemények: alig egy bő évtizede még ugyanis annak, hogy az utolsó két, súlyos milliárdokkal kistafírozott bankjától megszabadult az állam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.