A magyar gazdaság a válság előtti szintre kapaszkodott vissza az idei év elején azután, hogy tavaly 3,5 százalékkal nőtt a GDP. Ennek mindenképpen örülhetünk. Annak viszont kevésbé, hogy csak mostanra sikerült elérni ezt az eredményt. A legtöbb régiós versenytársunknál már évekkel ezelőtt meghaladta a termelés szintje a krízis előtti időszakét.
De nem lenne igazságos, ha rögtön azt mondanánk, hogy ez csak újabb bizonyítéka az unortodox gazdaságpolitika sikertelenségének. A balti országokat leszámítva minket érintett a legsúlyosabban a válság: 2009-ben 6,6 százalékkal esett vissza a GDP. Ez azonban nem meglepő, hiszen egy rendkívül sebezhető és a megszorítások miatt stagnálás közelben lévő gazdaságot küldött a padlóra a krízis, amelyet az EU és az IMF csomagja mentett meg a csődtől.
Igaz, ebből még nem következett volna a W-alakú recesszió, amelybe három éve csúszott bele az ország. Ez már az euróövezeti adósságválság mellett a befektetői bizalom hirtelen elolvadásának eredménye volt. Senki nem akart hitelt felvenni és beruházni, hiszen a váratlan gazdaságpolitikai intézkedések óvatosságra intettek mindenkit. Az anyabankok ugyan kénytelenek voltak feltőkésíteni a leányokat, a baj csak az, hogy a büdzsé be is szippantotta a pénzt. A fogyasztás növekedését pedig az elhibázott formában bevezetett egykulcsos adó gátolta.
A rezsicsökkentés, a hitelprogram és a választási év tavaly mégis megmutatta, hogy van remény. Igaz, a növekedéshez az is kellett, hogy ne hagyjuk veszni az uniós pénzeket. Most dübörög a gazdaság, és a lufi még idén sem fog kipukkadni. A felpumpált növekedés mélyén azonban egyre tisztábbal látszanak a negatív folyamatok. Tavaly már talicskával hordták ki a pénzt a befektetők az országból, aminek egy feltörekvő gazdaságban nem lehet felhőtlenül örülni, hiszen külföldi tőke nélkül senkinek sem sikerülhet felzárkóznia. A bankadó tervezett csökkentése ennek felismerése lehet. Reméljük, lassan mindenki rájön, hogy a piacgazdaság tartalékainak felélésével csak átmeneti sikereket lehet elérni, de képtelenség felzárkózni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.