Az idei évben is számos kihívással kell szembenéznie Európának, azonban észre kell vennünk, hogy ezek egyúttal lehetőségeket is jelentenek számunkra. Ilyen lehetőség az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti új kereskedelmi megállapodás, a transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerség (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP) kapcsán zajló tárgyalások.
Ha körültekintően járunk el, akkor a TTIP Európa minden polgára számára előnyös lesz. A vállalkozások, főként a kisvállalkozások számára mindenképpen kedvező lesz, de az egyszerű polgárok is ugyanennyit profitálhatunk majd belőle: otthon, a munkahelyen, fogyasztóként, illetve egy gyorsan változó világ európai polgáraiként.
A többi, már hatályos kereskedelmi megállapodáshoz hasonlóan a TTIP az exportlehetőségek bővülését és a foglalkoztatás növekedését szolgálja. Az export már most is mintegy 30 millió embernek biztosít munkát Európában, ebből 700 ezernek Magyarországon. Ezek a munkahelyek gyakran magasabb képzettséget igényelnek, és magasabb fizetéssel is járnak. A TTIP segítheti a vezető magyar exportágazatok fejlődését, például az autógyártásét, vagy az elektronikai iparét. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a kereskedelem európai jólétünk sarokköve. A partnerség az alacsonyabb kereskedelmi költségek révén elősegíti az árak csökkenését és bővíti a kínálatot.
Ezen felül a TTIP a kis- és középvállalkozások számára is különösen kedvező. A nagyobb vállalkozásoktól eltérően sok kkv nem tudja kigazdálkodni az uniósoktól eltérő amerikai szabályok betartásához szükséges időt vagy pénzt.
Ha például egy európai gyógyszercég az Egyesült Államokba szeretné termékeit exportálni, akkor a jelenleg hatályos amerikai szabályok értelmében nemcsak az európai felügyelőknek kell ellenőrizniük a cég gyárait, hanem az amerikaiaknak is. Szeretnénk egyszerűsíteni ezeket a szabályokat a transzatlanti kereskedelmi megállapodással, és lehetőség szerint elkerülni eljárásaink megkettőződését.
A cél, hogy még az idén tisztán láthassuk a megállapodás fő elemeit, de mint mindig, a tartalom fontosabb a gyorsaságnál. A tárgyalások befejezése után az Európai Parlament képviselői és a 28 uniós tagállam kormánya – köztük a magyar kormány – fog arról dönteni, hogy a megállapodás ténylegesen létrejöjjön-e.
A TTIP nagy érdeklődésre tart számot, de sok félreértésre is okot adhat. A tényekből kiinduló nyílt párbeszédhez átláthatóság szükséges. A TTIP-tárgyalások már most nagyobb lépést tettek ebbe az irányba, mint bármelyik korábbi tárgyalás. Az interneten számos anyagot hoztunk nyilvánosságra, köztük az EU tárgyalási javaslatait. Az érdekelt felek széles körével rendszeresen egyeztetünk, ideértve a fogyasztóvédelmi és környezetvédelmi szervezeteket.
Érthetőek azonban azok is, akik kételyeiket, kétségeiket hangoztatják, európai modellünket és értékeinket kívánják védelmezni. Nekünk is ugyanez a célunk. Ezért soha nem kötnénk meg egy olyan megállapodást, amely például aláásná szigorú élelmiszer-biztonsági, egészségügyi vagy környezetvédelmi előírásainkat. Vagy korlátozná kormányaink szabadságát abban, hogy saját elképzeléseik szerint működtessék a közszolgáltatásokat. A TTIP ezen nem fog változtatni.
Európa kulturális sokszínűsége szintén védelmet kapott minden kereskedelmi megállapodásunkban. A filmek, a színház és a könyvek támogatása nem fog változni. Az audiovizuális szolgáltatások szintén kikerültek a tárgyalási témák közül.
A TTIP egyik vitákat kiváltó témaköre a befektetők és az államok közti viták rendezésének rendszere, amelyet az 50-es években hoztak létre a befektetők védelmére. Ami az Európai Bizottságot illeti, részletekbe menően vizsgáljuk, hogy a TTIP beruházásvédelemre vonatkozó részében megtaláljuk a jogbiztonság és az átláthatóság közötti megfelelő egyensúlyt.
Bármilyen megállapodásra is jutunk, az nem változtat majd az uniós jogszabályok elfogadásának szabályain. Ugyanúgy fogunk dönteni a géntechnológiával módosított szervezetek (GMO-k), a növekedési hormonok, illetve az élelmiszereinkben használt antibiotikumok kérdéséről. Nem lesz változás ebben sem.
Ezzel szemben a TTIP elősegítené, hogy egy bizonytalan világban megvédjük az EU szigorú előírásait és modelljét. Az európaiakban aggodalmat keltenek azok az összetett gazdasági és politikai változások, amelyeket a globalizáció mellett a közvetlen közelünkben zajló konfliktusok is táplálnak.
A feltörekvő gazdaságok felemelkedése nagy előrelépés a világ számára, ám egyúttal azt is jelenti, hogy Európa befolyása csökken. Az Egyesült Államokkal fennálló partnerség erősítése modellként szolgálhat mások számára; emellett a kereskedelem, a munkavállalói jogok és a környezetvédelem terén vallott értékeinket is terjeszthetjük. Ha nem akarjuk, hogy mások vegyék át a vezető szerepet, ezt a lehetőséget nem szabad elszalasztanunk. Európa komoly kihívások előtt áll, amelyekre a TTIP választ ad.
Cecilia Malmström az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős biztosa - Navracsics Tibor az oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős biztos
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.