Van költségvetési mozgástér – látszik ez a büdzsé körüli mozgolódásból. Ugyan csak átmenetileg vagyunk nagyon jók – tavaly az uniós támogatások meg a jó idő, idén az olajárak csökkenése meg a banki elszámoltatás segít –, de a három százalék feletti (körüli) növekedés többlete olyan a magyar döntéshozóknak, mint bikának a vörös posztó: egyből rávetik magukat.
Ilyenkor szokott jönni, hogy a jobb tervezhetőség, a kiszámíthatóság, a képviselők kímélése és persze az általános közjó növelése érdekében a nemzetgazdasági miniszter hirtelen már tavasszal szeretne elfogadott költségvetést látni. Vagy kétéveset. Az eszköz mindegy, a cél, hogy a számokat lehetőleg bebetonozzák vagy kőbe véssék, illetőleg földrengésbiztosan rögzítsék. A lényeg ugyanis az, hogy ne nagyon lehessen már hozzájuk férni, mert különben záporoznak az ötletek. Ahogy most is.
A nulla százalékos költségvetési hiánytól a nagyívű adócsökkentési programon keresztül próbálkozott a kormány mindennel, hogy egyre csökkentse az elosztogatható keretet. Vagy ami ezeknél is veszélyesebb, jöhet a béremelés.
A lehetőség mindig csábító. A magyar dolgozók és nyugdíjasok – a kisemberek – ugyanis évek óta megérdemlik a jövedelmük emelését. Vita nélkül: az életszínvonal elmarad a nyugat-európai átlagtól, sőt, lassan már a lengyel és a szlovák szinttől is. Az utolérés iránti igény – jelenjen ez meg a minimálbér, a nyugdíjak, a pedagógusok vagy a rendőrök fizetésének emelésében – időről időre jelentkezik. A kérdés, hogy a politika a hosszú távú célok (a fenntartható, tartós növekedés) érdekében használja-e fel a rendelkezésre álló forrásokat (adót- és/vagy hiányt és adósságot csökkent), vagy más prioritásokat választ. Az eddigi tapasztalatok ez ügyben nem túl kedvezőek, ezért is születik meg időről időre a korán elfogadott büdzsé ötlete. De a tavaszi büdzsé – tudjuk már ezt is tapasztalatból – nem hoz felelősebb politikát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.