Az adósságszabályról megalkotása óta tudta mindenki: úgy rossz, ahogyan van. A csökkentési buzgalmat fitogtatva túlzottan szigorú és szinte teljesen rugalmatlan előírásrendszert alkottak. Olyat, amilyet vagy meg kell változtatni, vagy meg kell kerülni – mert szinte lehetetlen megfelelni neki. Pontosabban: bolond az, aki be akarná tartani.
A nominális korlátok kétségtelen előnye, hogy – amennyiben adott országban a hatalmon lévők tényleg komolyan veszik a törvényeket – visszafogják a politikai vezetést a túlzott költségvetési osztogatásban. A fékeknek hátránya azonban, hogy sokszor olyankor is lassítanak, amikor a gázra kellene lépni. Ezért vagy olyan szabályrendszert érdemes építeni, amely különleges helyzetben megkerülhető, vagy olyat, ami megfelelően kifinomult ahhoz, hogy reagálni tudjon akár a szokatlan helyzetekre is. Magyarországon az első megoldás biztosan nem működik: a vészhelyzet esetére meghagyott kiskapuk nálunk azonnal átjáróházzá válnak. A másik lehetőség a rendkívül jó szabályrendszer létrehozása volna – csakhogy ez az adósságnál nem sikerült.
Azzal együtt lehetne élni, hogy a kormány számára normális gazdasági körülmények (moderált, 2-3 százalékos infláció és növekedés) esetén is 1-2 százalékos költségvetési hiányt engedjen meg a jogszabály (minél magasabb az adósságszint, annál kisebbet). Kicsit szigorú ez az előírás, de nem elérhetetlen. Pár éve még a 3 százalék is csak álom volt. Csakhogy a mai törvény arra is kötelezi a mindenkori kormányt, hogy deflációs környezetben a kiadások visszafogásával tovább csökkentse a növekedési ütemet és a piaci keresletet, ezzel fokozza az árcsökkentésre irányuló nyomást, vagyis: tetézze a bajokat.
A szakértők négy éve mondják, hogy változtatni kell a szabályon – ám a kétharmadnak eddig ráért a módosítás. Vártak az új kormányra. Most a politikai csapda azokon csattan, akik megalkották. És iszonyatos szerencse, hogy négy éve annyira nem voltak elbizakodottak, hogy ezt is gránitszilárdságúra keményítsék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.