A jegybank növekedési hitelprogramja (NHP) révén azok a vállalkozások juthattak forráshoz, amelyek amúgy is hitelképesek, így annak hatékonysága igencsak kérdéses – állapította meg egy, a napokban közzétett kutatás. Ezzel a megállapítással nehéz vitatkozni, hiszen a hitelintézeti szektor kockázatvállalási hajlandósága változatlanul alacsony, így érthető, hogy elsősorban azoknak a cégeknek nyújtottak hiteleket, amelyeket amúgy is finanszíroztak volna.
Látni kell ugyanakkor, hogy egyetlen, ösztönző jellegű hitelprogramnak sem lehet célja, hogy olyan beruházásokat finanszírozzon, amelyek megtérülése igencsak kérdéses, hiszen ez közvetve már megint a pénzügyi szektor stabilitását veszélyezteti. Ráadásul az MNB most készül elindítani az NHP+ névre keresztelt fázist, amely pont azokat a cégeket hozná helyzetbe, amelyeknek a lehetőségei ugyan biztatók, ám a jelenlegi sztenderdek szerint nem biztos, hogy finanszírozhatók.
Az NHP pozitív hatásait viszont ma már senki nem vitatja: amellett, hogy eddig több mint 1300 milliárdnyi hitel áramlott a piacra a programból eredően, egy sor járulékos előnyével is számolni lehet. Az egyik az, hogy a kedvező kondíciók nyomán azok a cégek is vizsgálni kezdték a hitelfelvétel lehetőségét, amelyek eddig nem tették, illetve olyan beruházások is megvalósulhatnak, amelyek terveit eddig pihentették, kedvezőbb körülményekre várva.
A program elindítása legnagyobb nyertesének – a lízing bevonását követően – mégis a hazai lízingcégek tűnnek. Ez a szektor volt ugyanis a pénzügyi válság legnagyobb vesztese: az új kihelyezések drasztikusan visszaestek az elmúlt években, a portfólió minősége pedig rohamosan romlott. Ebben a helyzetben áldásként jött az NHP-konstrukció a szektornak, amely – a bő 100 milliárdos tavalyi kihelyezés mellett – több cég számára is könnyen a túlélést is jelentheti az amúgy eléggé koncentrált piacon. Tehát mesterséges beavatkozás ide, ingyenhitel oda, pozitív mellékhatásai is léteznek a programnak: ezt mindenkinek el kell ismernie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.