BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
piketty

Világvége - vagy valami más

2015.04.28., kedd 05:00

A 2008-as világválság után újra megjelentek az apokalipsziselméletek. Manapság megint népszerű a gazdaság összeomlását, a pénzpiacok hanyatlását, lufik kipukkadását vagy éppen világvégét jósolni. Ha egyik sem jön be, hát fenyegessünk valami mással. Például ezzel: a gazdagoknak hamarosan annyi pénzük lesz, hogy átveszik az uralmat a világ felett.

Nem egy félnótás, hanem Thomas Piketty sugallja ezt, aki pillanatok alatt a világ egyik legismertebb közgazdásza lett, miután A tőke a 21. században című könyve számos nyelven megjelent. Azt írja, a magántulajdonon alapuló piacgazdaságban vannak divergenciát erősítő erőteljes dinamikák, amelyek „fenyegetést jelentenek a demokratikus társadalmakra” és a társadalmi igazságosságra. Éppen azokra az értékekre, amelyek a társadalmak alapját képezik.

Mindezt abból vezeti le, hogy a magántőke hozama (r) hosszú ideig meghaladhatja a jövedelmek és a kibocsátás (g) növekedési ütemét. És itt jön Piketty fő állítása: a legendássá vált r > g egyenlőtlenség alapján a felhalmozott vagyon gyorsabban nő, mint a kibocsátás. Szerinte a vállalkozó járadékossá válik, és „egyre inkább fölébe kerekedik azoknak, akiknek nincs másuk, csak a munkaerejük”.

De mi lenne akkor, ha mindez fordítva lenne, vagyis a tőkés arra számítana, hogy a jövedelem és a kibocsátás gyorsabban nőne, mint a tőke hozama? Talán az, hogy nem nagyon fektetne be. Melyik tőketulajdonos akarna vállalkozni, beruházni, feltalálni, kockázatot vállalni, ha azt várná, hogy valaki más nagyobb mértékben részesülne a gazdasági növekedés gyümölcseiből, mint ő maga?

Piketty ráadásul elképesztően lebecsüli a megszerzett tudást, a humántőkét. Még most sem az a leginkább jellemző a kapitalizmusban, hogy valaki öröklés útján lesz gazdag, hanem azért, mert kitalált egy zseniális újítást, amelyből nemcsak a gazdaság, hanem a társadalom is profitált. (Apropó: Piketty sokszor úgy tesz, mintha a tőke és a vagyon felcserélhető lenne.)

Piketty szereti a gazdagokat ostorozni – és globális progresszív jövedelemadót vezetne be –, pedig talán fontosabb volna a társadalom alsó rétegeinek felzárkózására koncentrálni. Az adó nem az alsó rétegek felzárkózását szolgálná, hanem a tőkéseket sújtaná. Logikája szerint inkább a magántőke gyorsabb növekedése veszélyezteti a demokráciát, de erre nincsenek meggyőző bizonyítékai. Ahogy arra sem, hogy az egyenlőtlenségek növekedni fognak a XXI. században.

Ha nem lesz is világvége a magas egyenlőtlenségek miatt, érdemes számba venni a gazdasági növekedés kérdését is. Sokan azt gondolják, van egy pont – de nem tudni, hogy hol – amikor az egyenlőtlenség növekedése már gátolja a gazdaság kibocsátásának bővülését. És van egy olyan pont is, ahol a különbségek csökkentésének irányába tett lépések visszafogják a gazdasági növekedést. Ez a pont azonban bizonyára nem létezik. Sokkal inkább igaz lehet, hogy az egyenlőtlenségek gyors, hirtelen zuhanásának vagy felerősítésének irányába tett lépések foghatják vissza a kibocsátás bővülését, hiszen a piacgazdaság nem tud alkalmazkodni ezekhez a sokkhatásokhoz.

Piketty azt írja, hogy Simon Kuznets Nobel-díjas közgazdásznak nem volt igaza, amikor azt mondta, hogy az iparosítás kezdetén növekvő egyenlőtlenségek után csökkennek a különbségek (a fordított U-alakú görbe a Kuznets-görbe nevet kapta). Piketty szerint a világháborúk és a válságok miatt mérséklődtek az egyenlőtlenségek. Kuznets azonban nem láthatta előre a fejlett világban végbement technológiai forradalmat, amely nincs kizárva, hogy alapvetően hasonló mechanizmusokat generál, mint az iparosítás időszaka. Nem lehet, hogy amikor a magántőke hozama tartósan meghaladja a növekedését, akkor korábban ritkán látott újítások zajlanak le a világban?

Amíg az új forradalmi vívmányokból egyre többen részesülnek – márpedig ez egyelőre így van, hiszen a Piketty szerint monopolisztikus helyzetben lévő feltalálók nem maradnak egyedül a piacukon –, és a világban egyre többen törnek ki a szegénységből, addig nagy baj nem lehet. Addig nem kell tartanunk attól, hogy Piketty apokalipsziselmélete valósággá válik.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.