Jelentősen visszafogja magyarországi tevékenységét a Raiffeisen Bank: a hitelintézet drasztikus költségcsökkentési programba kezd, ami egyebek mellett a fiókok csaknem felének bezárásával is együtt jár. A hír üzenete, hogy a hitelintézet ugyan kitart a magyar piac mellett, de ráunt az évek óta termelődő veszteségekre, és a jobb idők eljöveteléig hibernálja magát az itteni piacon.
A bejelentést viszont nem kell túlértékelni, illetve több okból sincs rajta mit csodálkozni. Egyrészt hosszú idő óta tartja magát az a vélekedés, hogy előbb-utóbb lesznek olyan szereplők, amelyek így reagálnak majd a rossz portfóliójukból és a kiszámíthatónak enyhén szólva sem nevezhető kormányzati lépésekből eredő veszteségekre. Akadhat ugyanis olyan anyabank, amelyik megunja, hogy néhány százmillió eurót mindig át kell utalnia a magyar leánynak, úgy, hogy még közel sincs vége az alagútnak.
A Raiffeisennél pedig egy ilyen fejlemény várható is volt, hiszen a tulajdonosa azok – a gyakorlatilag csak a kelet-európai régióban jelen lévők – közé tartozik, amelynek párhuzamosan több piaccal is egyszerre gyűlt meg a baja: elég mondjuk csak Ukrajnára gondolni. A kivonulás viszont nem lehet opció, hiszen egyrészt nincs kinek eladni a leányt, másrészt a terjeszkedési lehetőségek már korlátosak, egy régiós, közepes méretű bankcsoportnak nem lehet egy csapásra még egy olyan bizonytalan piacot sem otthagyni, mint a magyar.
Ha viszont visszalapozunk egy pár évvel, rá lehet jönni, hogy a Raiffeisennél egyenes út vezetett idáig. Egy közepes méretű vállalati bankból az ezredforduló utáni években nagyon gyorsan univerzális bankcsoporttá nőtte ki magát Magyarországon, annak minden kellékével – széles termékpaletta, bővülő országos fiókhálózat – együtt. A legnagyobbak közötti versenyben aztán teljes mellszélességgel részt kellett venni a devizahiteles ügyfelek megszerzéséért folyó versenyben, hiszen csak így lehetett hozni az évi 20 százalék környéki bővülést, az olcsó anyabanki és egyéb forrás pedig 2008-ig adott volt. Így aztán nem csoda, hogy az új székház látványtervének kivetítéséből végül a romló minőségű hitelportfólió kezelgetése lett, amelyet megkoronáztak a bankszektort terhelő kormányzati intézkedések. Ezért persze nem lehetett elítélni a mindenkori menedzsmentet, valószínűleg a helyükben senki sem cselekedett volna másként a láncolat egy pontján sem: bizonyíték erre, hogy több hazai nagy szereplő is kísértetiesen hasonló sémát követett.
Mindezek alapján drámai fordulatot nem, csak némi átrendeződést hoz majd a piacon a Raiffeisen visszavonuló stratégiája: a várhatóan tovább zsugorodó mérlege miatt a nyolcas élmezőny vége felé lehet helye a következő pár évben, és majd mindenki gyorsan hozzászokik, hogy néhány, megcélzott területtől eltekintve nem akarja lenyomni a többieket a versenyben. Lesznek a magyar bankpiacon még úgyis olyan fejlemények elég rövid időn belül, amelyekre jobban oda kell majd figyelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.