Lassan kezdenek elfogyni azok az érvek, amelyekkel a hitelminősítők az elmúlt három és fél évben indokolták Magyarország befektetésre nem ajánlott adósminősítését. Már nem mondhatják, hogy ingatag lábakon áll a költségvetés, és a GDP-számok alapján úgy tűnik, az az érv is egyre csak kopik, hogy az unortodox gazdaságpolitikai intézkedések visszafogják a gazdasági növekedést.
Kétségtelen, hogy a kormányzat komoly eredményeket ért el a költségvetés stabilizálása és a gazdasági növekedés beindítása terén. Ezt a Fitch Ratings is elismerte, amikor jelezte: esélyt lát arra, hogy hamarosan kiemelje Magyarországot a bóvli kategóriából. A BB+ szintű adósminősítés margójára írt eddigi stabil kilátás pozitívra cserélésében nagy szerepe volt annak, hogy a kormány gazdaságpolitikája mintha megváltozott volna.
A Fitch kedvező lépésnek tartja a bankadó csökkentését, amely az EBRD-vel kötött megállapodással összhangban van. Emlékezetes, Varga Mihály miniszternek keményen ki kellett állnia Matolcsy György jegybankjával szemben, hogy ne kössék a teher csökkenését a hitelezés növeléséhez. Igaz, ez a fenyegetés nem tűnt el végleg a bankok fele fölül.
Hosszú évek óta nem festett olyan kedvező képet a magyar gazdaságról egy hitelminősítő sem, mint most a Fitch. Azt mégsem tudom pontosan, hogy a három nagy cég mikor fogja újra befektetésre ajánlani az országot. Ha nem lesz semmi meglepetés a magyar gazdaságban, akkor talán már az év vége felé, de lehet, hogy csak jövőre. Egy dolog azonban eléggé valószínű: ha a kormány felrúgta volna az EBRD-megállapodást, akkor nem kerültünk volna a felminősítés előszobájába.
Az pedig szinte biztos, hogy ha újra teret nyernek az üzleti környezetet rontó, unortodox és populista gazdaságpolitikai intézkedések, akkor a hitelminősítők szakértői nem enyhülnek meg a szebb GDP-adatoktól vagy a jó költségvetési számoktól. Hiszen ők is tudják: a kedvező kép mögött még most is meghúzódik kegy-két olyan intézkedés, amelyet nehéz lenne piackonformnak nevezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.