BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
jegyzet

Reformok helyett

2015.05.05., kedd 05:00

Nem is emlékszem, hogy utoljára mikor érkezett olyan optimista brüsszeli jelentés, mint ma. Pierre Moscovici pénzügyi biztos a gazdasági előrejelzés ismertetésekor azt mondta, hogy évek óta nem látott szép tavasz köszöntött Európa gazdaságára. A jó hír az, hogy ebből a fellendülésből Magyarország sem marad ki, és a tavalyi kiugróan magas, 3,6 százalékos bővülés után 2,8-cal nőhet a GDP.

Ebben az évben a magyar gazdaságot a belső kereslet hajthatja, de örülhetünk, hogy legnagyobb exportpiacunk, az eurózóna végre a fellendülés szakaszába lépett. Tavalyhoz képest pedig csak annyi változott, hogy már nem az uniós források gyorsuló lehívása miatti beruházás-növekedés állhat elsősorban a GDP-növekedés mögött, hanem a reálbérek dinamikus emelkedése és a banki elszámolás hatása nyújt támaszt a háztartások fogyasztásának növekedéshez.

Mindezzel csak egy baj van: az unortodoxiát nem ismerő elemző – meg Brüsszel – azt mondja minderre, hogy egyszeri hatások pörgetik a gazdaságot. Jövőre nem véletlenül várnak az ideinél alacsonyabb, 2,2 százalékos GDP-növekedést. A kormány mondhatja erre azt, hogy akkor majd kitalál még néhány ilyen, egyszerinek nevezett ösztönzőt, de a lehetőségek kezdenek fogyatkozni. Éppen ezért sürgős lenne kitalálni azt, hogy miként lehetne tartósan magas növekedési pályán tartani a gazdaságot, hiszen a potenciális növekedés csak nem akar nagy lendületet venni.

Persze abban is reménykedhetünk, hogy majd a külső kereslet segít. Az EU legtöbb gazdaságának azonban ugyanazt a házi feladatot kell megoldania, mint nekünk. Mégpedig a tartós növekedés alapjait kellene letenni és megszilárdítani, amire Moskovici is utalt, amikor azt mondta: „még többet kell tennünk azért, hogy a fellendülés ne csak szezonális jelenség maradjon”. Ha nem akarjuk, hogy a bizottságnak igaza legyen – miszerint az egyszeri hatások kifutásával magyar gazdaság növekedése jövőre tovább lassul, amelynek felét már a nettó export adhatja –, akkor az útépítések és a közmunkások létszámának bővítése helyett a strukturális reformokra kellene koncentrálni.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.