Egy biztos elem van a jövőben: az állandóan gyorsuló változás – mondják a gazdasági-társadalmi kilátások elemzői.
A gazdaságban rövidülnek a termékek életciklusai, ami ma korszerű, holnap ósdivá válik. Felgyorsult a világ. Csak az mondható életképesnek, aki képes felvenni a tempót, nyitott a változásra.
Magyarország jó pozícióban van ebből a szempontból. Egy új felmérés szerint 127 országból a 29. helyre került a változásra való felkészültség alapján. Ez remek helyezés. Azt jelenti, hogy jöhet akármi, a talpunkra esünk, azaz ha kell, változtatunk, igazodunk. Kell ennél jobb egy nyitott, nagyrészt a külpiactól függő gazdaságnak? Ha megvan ez a képesség, akkor már csak egy nyerő stratégia szükséges, és utána már semmi sem állíthatja meg az országot, hogy a nagy változások közepette a nyertesek közé kerüljön.
És mégis... Furcsa ez a hirtelen jött kedvező megítélés. Főleg azután, hogy sok rangsor készül az országok versenyképességéről, s azokon nem vagyunk valami előkelő helyen. Mi történt hát? A KPMG és az Oxford Economics kutatói azt vizsgálták, mennyire felkészültek a változásokra a vállalatok, a kormányok, az emberek és a civilszervezetek. Több szempontot figyelembe vettek: megnézték, hogy az egyes országok milyen hatékonyan reagálnak a természeti katasztrófákra, a technológiai, demográfiai változásokra, a nemzetközi versenyre és a beruházásokra. A felkészültség ez esetben azt jelenti, mennyire számítanak a társadalom különböző szereplői a változásokra, hogyan válaszolnak az új kihívásokra. Ugyanakkor a Világgazdasági Fórum versenyképességi indexe csak a hatvanadik helyre sorolta az országot, a Világbank „Doing Business”-indexe alapján meg az ötvennegyedikek vagyunk. Igaz, ez utóbbiak főleg az üzlethez szükséges feltételeket vizsgálták, míg a mostani ennél komplexebb, az egész társadalomra kiterjed. Vagyis nem célszerű ezeket a rangsorokat összehasonlítani.
A visegrádi négyek – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – a változásra való felkészültségben egy bolyba kerültek. Csehország kicsivel előttünk van, Szlovákia és Lengyelország rögtön mögöttünk. Az összes többi rangsorban nagyobb a szórás. Vagyis csak a gazdasági kilátásokra, csak a versenyképességre szűkítve az összehasonlítást, rosszabbul állunk, ám ha már az emberi tényezőket, a civil társadalmat is kalkuláljuk, akkor jobban. A mostani felmérés részletei sem érdektelenek: itt a vállalati szektor és az emberi-társadalmi tényezők összesítve hasonló helyezést érnek el, míg a kormányzat alkalmazkodási képessége átlagolva csak a 35. lett. Ez utóbbinál különösen a szabályozás kapott rossz megítélést, ami 84. helyre volt elég, miközben biztonságban a 20., a környezeti-klíma ügyekben a 25. helyet sikerült elcsípni. A legrosszabb helyre a demográfia került a 95-ös számmal.
Vannak hát figyelmeztető jelek a jó helyezésben is, az ember ugyanis hajlamos a jóban is a rosszat látni, talán fölöslegesen. Alkalmazkodóképesek vagyunk? Készek a változásra? Hát persze, hiszen annyi minden történt az elmúlt időben. Magyarországon az a jellemző, hogy egy új kormánnyal új rezsim jön, s hirtelen átalakítja az élet alapkereteit meghatározó intézményeket, a stratégiát. Az utóbbi öt évben változtak a munka keretfeltételeit szabályozó törvények, a bérekhez kapcsolódó juttatások, a munkanélküliek ellátórendszere, módosultak a szociális támogatási feltételek, terjed a közmunka, átalakult az oktatási rendszer, a boltok nyitva tartása – hogy csak néhányat említsünk a kormányzati intézkedések tömegéből. S ezek csak a makrofeltételek. A válság ugyanis a munkahelyeket is alaposan átrendezte, a jövedelmekkel együtt. Ennyi változást csak úgy lehetett kezelni, ha közben kifejlődött a túlélési készség, vagy másként mondva: a változásra való felkészültség. Jöhet bármi, semmin nem csodálkozunk, mindent felkészülten, változásra készre fogadunk. Ez összességében inkább jó, mint rossz.
A versenyképességhez tényleg fontos, hogy a társadalom elfogadja a változást, azt a fejlődés természetes velejárójának tartsa. Ha ez megvan, akkor már csak annyi kell az üzleti sikerhez, társadalmi jóléthez, hogy a változások jó irányba induljanak el. Ellenkező esetben nagy baj lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.