Negyven év alatt igazi evolúción mentek át a vállalatirányítási rendszerek, amelyeknek szinte napról napra alkalmazkodniuk kell az új technológiák adta lehetőségekhez és elvárásokhoz, ellenkező esetben könnyedén elavulttá válhatnak. A fő cél, a hatékonyabb működés semmit sem változott, megdöbbentő módon azonban az igazgatói tárgyalótermekben sokszor – ahol meghozzák a döntéseket – még most is papírhalmazok „segítik” a vezetők munkáját.
A modern vállalatirányítás elképzelése a hetvenes években indult ki azzal, hogy öt mérnök azt gondolta, a cégek valós idejű rálátást szeretnének kapni üzleti teljesítményükről. Munkaadójuk nem hitt a szakemberek közös ötletében, így ők saját vállalkozást alapítottak. Ezzel új fogalmat hoztak létre az informatikában.
Az eltelt több mint negyven év alatt időről időre felmerültek olyan hangok, amelyek szerint a vállalatirányítási rendszerek (ERP-k) már nem tudnak a cégeknek újat adni, elérték fejlődésük határát. Szerintem az igazi áttörés még csak most jön, hiszen az ERP-k új generációja a tárgyalótermek digitális transzformációját teheti lehetővé, ezzel tovább növelve a cégek működésének eredményességét.
Ha ezt a technológiát elvinnénk oda, ahol a terveket megvitatják, elfogadják, jellemzően még papírok, előre leadott prezentációk alapján, az nagy áttörést jelentene. A vezetőségi üléseken ugyanis akkor tudnak döntéseket hozni, ha rendelkezésre állnak az információk a különböző részlegektől. Ám gyakori jelenség, hogy az alapos előkészítés ellenére sincsenek meg a válaszok, hiszen eddig nem gondolt összefüggésekben merülnek fel kérdések egy-egy felvetés kapcsán.
Aki vett már részt ilyen ülésen, az tudja, hogy mindegyik terület – a marketingtől kezdve a pénzügyig – a saját szemszögéből vizsgálja az adott gondolatot, így gyakran még egy egyszerű kérdésre sincs egybehangzó válasz. Lassú, vontatott egyeztetések ezek, amelyeknek a végén sokszor a következő ülésre halasztják a döntéseket. Így néha a cél is távolabb kerül, miután a startvonalat hátrébb húzzák a konkurenciával vívott versenyfutásban.
A digitális átalakítás úgy tudná segíteni ezt a munkát, ha óriási monitorokon látnák a vezetők az összes mutatószámot. Ezen egybeérnek a különböző háttérrendszerek adatai, ahol egységes információs bázis áll rendelkezésre, amelynek segítségével valós időben lehet modellezni az egyes döntések hatását az összes területre. Ha bármilyen apró információra, bárki – ott helyben – egyszerűen rá tudna keresni, és vizualizálni, elemezni az akciók eredményét, akkor azonnal dönteni lehetne arról, hogy melyik út a legoptimálisabb a vállalat számára.
A kulcs a technológia okos alkalmazása. Az üzleti szektor elvárása ugyanis megváltozik az informatika adta lehetőségek kapcsán. Ennek egyik eleme, hogy a szervezetek egyre több olyan esetről hallanak – egyelőre külpiacokról –, amikor a technológia segítségével megváltoznak a működési struktúrák, új bevételi források nyílnak.
Ennek tükrében nem meglepő, hogy egyre több, modern megközelítést alkalmazó vállalat rögtön felhőalapú informatikában gondolkozik. Változás van a külső megjelenésben is: a modern üzleti rendszerek felülete manapság közelít az online játékokban tapasztalhatóhoz. Egyszerű, könnyen értelmezhető felületek, még annak is, aki elsőként pillant erre. Változik a sebesség is: van, aki új megközelítést fejlesztett ki a folyamatosan gyűlő, nagy mennyiségű adat kezeléséhez, s ez a mindennapi életre is kihat. Mára a memóriaalapú technológia segít abban, hogy mindenki számára megnyíljon a személyre szabott medicina, ne legyenek közlekedési dugók, az egyik sportcsapat legyőzze a másikat.
A fejlett informatikai rendszerek másik jellemzője, hogy akár otthonról is láthatjuk a cégben történő minden apró mozzanatot. Ezzel együtt is biztos, hogy még most sem értük el a hatékonyságjavulás határait, de a tárgyalótermek digitalizációja óriási lépést jelentene a régiós és hazai vállalatok számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.