Századunk egyáltalán nem ígérkezik az egyenlőtlenség növekedése és a pangás századának, éppen ellenkezőleg, a demográfiai változások miatt egyre szűkösebb munkaerő-kínálat egyensúlyt teremt a tőkére és a munkára jutó jövedelmek között, megemeli a reálbéreket és a reálkamatokat, megszünteti a defláció veszélyét, valamint innovációra ösztönöz. Ezt a választ adja Charles Goodhart, a London School of Economics professzora, a Bank of England monetáris tanácsának volt tagja és a Morgan Stanley két kutatója, Manoj Pradhan és Pratyancha Pardeshi a tőke és az egyenlőtlenség korának tartós visszatértéről értekező Thomas Pikettynek. A most megjelent dolgozat legalább akkora visszhangot keltett, mint a francia közgazdász tavaly megjelent könyve.
Piketty A tőke a 21. században című könyvében az adóbevallások évszázadokra visszanyúló tanulmányozásának nyomán arra a következtetésre jut, hogy a második világháborút követően a jóléti államot megalapozó gyors növekedés és egyenlőbb jövedelemelosztás időszaka csak kivétel a kapitalizmus történetében. Szerinte a jövedelmek a tőke javára csoportosulnak át a munka kárára, a gazdaságot a lassú növekedés, a társadalmat a kirívó jövedelmi egyenlőtlenségek jellemzik majd, és újra a dinasztiák veszik át az uralmat.
A Morgan Stanley szerzőgárdája azonban nem a jövedelmi viszonyokat vizsgálja, hanem a demográfiai irányzatok középpontba állításával teljesen más következtetésre jut a jövőt illetően, mint Piketty. Goodhart és szerzőtársai szerint a munkaerőpiacot ért negyedszázaddal ezelőtti kínálati sokk a kivételes esemény, minden ebből vezethető le. A fejlett országok munkaképes korú lakossága 685 millió főt számlált 1990 táján. Ehhez csatlakozott egészen rövid idő alatt még 820 millió ember Kínában, a volt Szovjetunióban és Kelet-Európában. A Nyugat adta a technológiát, Kelet a munkaerőt. A munkaerőbőség megtakarítási bőséggel is társult, főként a szociális hálót nélkülöző Kína révén. E két hatás nyomán zuhantak a reálkamatok a fejlett országokban, csökkentek vagy stagnáltak a reálbérek, mert a termelés kihelyezésével vagy a munkahelyek áttelepítésének fenyegetésével a fejlett ipari államok munkaadói elérték, hogy a dolgozók elfogadják a csökkenő javadalmazást. Ez kétségkívül a tőke aranykorát hozta magával, ezt vallja Goodhart is, de szerinte korunk három nagy kihívására, az alacsony reálkamatra, a stagnáló bérekre és az egyenlőtlenségre ez a munkaerő-kínálati sokk ad magyarázatot.
A helyzet azonban változik. A világon a termékenységi ráta 4,85-ről 2,43-ra csökkent az elmúlt néhány évtizedben. A fejlett és a világgazdaságba integrálódott fejlődő országokban azonban drámai a fordulat. A népesség megtartásához szükséges 2,1-es szintet India haladja meg, de nem sokkal, és az Egyesült Államoktól Kínán át Brazíliáig – és természetesen Kelet-Európáig, ideértve Lengyelországot és Magyarországot – a népesség csökkenése jelezhető előre. A munkaképes korú lakosság aránya a népességen belül a hatvanas években 55 százalék volt, az ezredfordulóra 65 százalékra ugrott fel, de már 2030-ra 60 százalékra esik vissza, ahogy nő a várható élettartam. Vagyis egyre kevesebben egyre több embert kényszerülnek eltartani, és ha a szociális ellátás fennmarad – márpedig Goodhart ezt jósolja –, akkor a mind kevesebb dolgozó ember mind többet kereshet, így egyre több adót fizet majd. Mindennek lesz inflációs hatása is, de az innovációs kényszeren át ezek a folyamatok serkentik majd a termelékenységet és a növekedést. Arra a felvetésre is megvan a válasz, hogy a nők munkába állása, a nyugdíjkorhatár kitolása vagy a migránsok befogadása változtathat a képen, az alacsony képzettségűeket pedig kiszoríthatják a piacról a robotok, növelve az egyenlőtlenségeket. Mégpedig ez: az elöregedés hatását ezek a lehetőségek nem ellensúlyozzák, az automatizáció pedig nem eléggé gyors ütemű. Ugyan Piketty és Goodhart jóvoltából két alaposan átgondolt teória csap össze, de nem szükséges győztest hirdetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.