A napokban egy informatikai szakembertől azt hallottam, hogy a világban mindazt, ami digitalizálható, digitalizálni fogják. Így a szűkebb és a tágabb életterünket, például a településeket, városokat is. De mit kell okos, digitális városon érteni?
– Először is egyetértek a kolléga állításával, hiszen azt gondolom, hogy ma már nem tudunk olyan iparágról, az élet olyan területéről beszélni, ahol ne jelent volna meg a digitalizáció vagy az informatika valamilyen formában. Amikor digitális városokról beszélünk, akkor pedig arról van szó, hogy a technológiát miként tudjuk a város segítségére bocsátani úgy, hogy a település egyszerre lesz élhetőbb és fenntarthatóbb, hatékonyabb és jobban üzemeltethető.
Miért beszélünk mostanában egyre többet a digitális városokról?
– Egyrészt azért, mert a technológia – amely ugrásszerűen fejlődik – elért egy olyan ponthoz, amikor már látszik, hogy mindazok a szolgáltatások digitalizálódnak, amelyeknél ez korábban fel sem merült. Másrészt egyre többen élnek városokban, és ezzel megjelent egy sor, a városvezetésnek gondot okozó probléma.
A városlakók életét milyen konkrét területeken könnyítheti meg a digitalizáció?
– A felgyorsult világban az idő az egyik legfontosabb tényező. Az emberek számára nagyon lényeges például, hogy mennyit töltenek utazással, sorban állással, ügyek intézésével. Ha tudunk segíteni a városlakóknak abban, hogy minél kevesebb időt töltsenek várakozással, nem hatékony időfelhasználással, akkor jelentősen megkönnyítjük az életüket. Egy másik probléma a környezetterhelés. A digitalizált városok technológiája e téren is segíthet.
A környezetterhelés egyik legjelentősebb része ugyanis a zsúfolt közlekedésből fakad. Amennyiben a forgalomirányítást, a közösségi közlekedést hatékonyabbá tudjuk tenni, azáltal csökken a környezetszennyezés is. Budapesten már két jelentősebb, az okos városhoz kapcsolódó megoldás is van, mindkettőt a T-Systems Magyarország szállította: az egyik a Futár, a másik pedig a Mol Bubi. Ezek tehát már létező megoldások, de számos olyan van, amely a közeljövőben alakul ki. A digitális város olyan fejlődési folyamat, amelyről azt gondolom, hogy soha sem fog megállni.
A T-Systems a digitális városok keretében milyen projekteken dolgozik?
– Amikor mi digitális városról beszélünk, akkor egy átfogó koncepcióban gondolkodunk. Ezt próbáljuk megismertetni a döntéshozókkal, és aztán e koncepció keretében próbálunk projekteket megvalósítani.
A települések irányítóinak milyen a viszonyuk ezekhez az elképzelésekhez, mennyire fogékonyak a digitális városi koncepciók iránt?
– Nemrég végeztünk egy kutatást az Ipsosszal, a húszezernél nagyobb lélekszámú városok polgármestereit, jegyzőit, döntéshozóit kérdeztük meg. Ebből világossá vált, hogy a városvezetésben megvan a nyitottság a digitalizált városokra. De abban még van továbblépési lehetőség, hogy milyen koncepció alapján érdemes egy okos várost megtervezni és egységes rendszerben kezelni. A felmérésből az is kiderült, hogy a digitális város valamely szolgáltatási eleme már jelen van a településeken. A legtöbb helyen működnek kamerarendszerek, wifihotspotok vagy valamilyen közlekedési megoldások, és több helyen használnak közösségi kártyát is. Ezek az elemek azonban jellemzően önmagukban álló szigetként működnek a városokban. A mi digitális városról szóló koncepciónk pedig épp arról szól, hogy ezeket össze kell kapcsolni, egységként kell kezelni, és akkor tudja a város a legjobban kihasználni ezeknek a megoldásoknak a rendszerszintű előnyeit.
A városvezetőkben tehát van nyitottság az okos városok iránt, de még számos korlátozó tényező van a gyakorlati megvalósításuk előtt.
– Igen, az említett koncepcionális elképzelés hiányossága mellett a források hiánya is gátja az okos városok kialakulásának. Ez ugyanis jelentős milliókba kerül, de ehhez uniós és a kormányzati programok is rendelkezésre állnak. A harmadik szükséges tényező, hogy a városfejlesztést szolgáló elemeket érdemes összefogottan kezelni: ma ezek irányítása szétaprózódott.
Nemzetközi összehasonlításban a magyarországi digitális városépítés hol tart?
– A digitális város mint koncepció most nyert teret. Bár a világon van néhány város, amely előrébb jár, de összességében nincs okunk szégyenkezésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.