BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
gazdasági növekedés

Versenyképességi rangsorok: nem mindenhatóak, nem a legfontosabbak

2017.01.27., péntek 05:00

2017-ben 4 százalék fölött alakulhat a gazdasági növekedés Magyarországon. Mondhatnánk, hogy nincs ebben semmi különleges, hiszen 2006 előtt három olyan év is volt, amikor 3,8 és 5 százalék között növekedett a magyar gazdaság. Igen ám, csakhogy akkor három év alatt a külső tartozásállományunk 25 százalékponttal, államadósságunk pedig 7 százalékponttal növekedett. Tehát úgy tudtunk csak növekedni, hogy közben a lakosság és a vállalatok, valamint az állam is jelentős hiteltartozást halmozott fel. A növekedést hitelből finanszíroztuk.

2013 óta nem hitelből gyarapodunk

Ezzel szemben 2013 óta úgy nő minden évben a magyar gazdaság 2 és 4 százalék közötti ütemben, hogy hitelfelvételre ehhez nincs szüksége. Sőt, sikerült is leépítenünk a külső tartozásállományunkból három év alatt 30 százalékpontnyit, az államadósságból 7 százalékpontnyit. Természetesen a nyugdíjrendszer átalakítása és az uniós források ebben fontos szerepet játszanak. Utóbbiak bár külső források, technikai értelemben nem növelik hazánk külső tartozásállományát. Ráadásul ezek a források nem „csak úgy járnak” nekünk, hiszen 1992-ben vállaltuk, hogy számunkra kedvezőtlen feltételekkel csatlakozunk az európai szabadkereskedelemi övezethez, megnyitottuk piacainkat a fejlettebb nyugati termékek előtt. Csatlakoztunk egy olyan gazdasági együttműködési rendszerhez, amely számos konkrét hátránnyal járt, de idővel elhozta az uniós forrásokban rejlő felzárkózási lehetőséget is. Ne feledjük ugyanakkor azt se, hogy hivatalos lengyel számítások szerint az uniós források 57 százaléka különböző csatornákon visszaáramlik a nettó befizető országokba a V4 országokból, tehát igen sok múlik azon, hogy a forrásokat miképpen vagyunk képesek programozni.

Ezzel el is érkeztünk a 2016/2017-es év közgazdasági slágertémájához, a versenyképességhez. Több versenyképességi definíció létezik, de a legemberközelibb szerint egy gazdaság akkor versenyképes, ha képes biztosítani az életszínvonal fenntartható növekedését – magas foglalkoztatottság mellett.

Versenyképesség tényezői: nem csak a „kiszámíthatóság”

A versenyképességet befolyásoló tényezőket három egyenlő súlyú csoportba sorolhatjuk. Vannak a világgazdaság struktúrájából adódó tényezők, a makro és a mikro tényezők. A versenyképességi rangsorok általában az elsőt teljesen figyelmen kívül hagyják, a másodikat alulértékelik és az utolsóra helyezik a legnagyobb hangsúlyt.

A világgazdasági struktúrában betöltött szerepünkből adódó lemaradásunk szinte behozhatatlan

Magyarország a világgazdaság félperifériájához tartozik, és centrumhoz való csatlakozásának esélyét a 90-es évek során alkalmazott gazdaságpolitikával szinte teljesen elvesztette. Piacaink megszűntek, és ami maradt azt hagytuk elveszni. Hazai tulajdonú termelő vállalatainkat leépítettük, vagy hagytuk leépülni a kétségtelenül nehezebb, tőkeigényesebb modernizálás és fenntartás helyett. Tudomásul kell venni, hogy míg a lengyelek időben később és szelektíven engedték be a külföldi működő tőkét, a csehek pedig megőrizték – igaz német tulajdonban – autógyártó képességüket (Skoda), addig Magyarország stratégiai fontosságú szektoraiban a világon egyedülálló módon kiárusítást rendezett, és hagyta elveszni például buszgyártó képességének legjavát is (Ikarus). Ezen csak részben tud korrigálni a jelenkor magyar gazdaságpolitikája: megpróbálhatja újjáépíteni a működő állami vagyont, ami GDP-ben mérve 2010 óta közel 7 százalékkal bővült, és talán egyetlen esélyként megpróbálhat hazai tulajdonú vállalkozásokat helyzetbe hozni német, francia, japán, koreai mintára, annak minden kockázatával, de a tény tény marad. Skoda van, Ikarus nincs. A közel száz lengyel regionális multival szemben pedig három magyar multit tudunk felsorakoztatni (MOL, OTP, Richter). A világgazdasági struktúrában betöltött szerepünket illetően nemhogy a fejlett nyugathoz, de regionális vetélytársainkhoz képest is le vagyunk maradva, és ez a lemaradás szinte behozhatatlan. Ennek a pozíciónak pedig óriási szerepe van abban, hogy a versenyképességet meghatározó termelő és szolgáltató tevékenységek, mint a kutatás-fejlesztés, marketing, technológiai innováció hol zajlanak és/vagy azokból származó hozzáadott érték hol csapódik le. Erről a(z intézményi) közgazdászok hajlamosak megfeledkezni, pedig éppolyan fontos mint az általuk fontosnak tartott intézmények, amelyekről később szólunk. (1. rész)

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.