Az, hogy Emmanuel Macron valószínűleg megnyeri a francia elnökválasztást, világszerte megkönnyebbülést váltott ki. Legalább Európa nem tér rá arra a protekcionista útra, amelyet Donald Trump erőltet az Egyesült Államokra. A globalizáció támogatóinak azonban nem kell még pezsgőt bontaniuk: a protekcionisták és az „illiberális demokrácia” hívei sok országban egyre jobban teret nyernek. Továbbá az a tény, hogy egy olyan nyíltan elvakult és hazug politikus, mint Trump, ilyen sok szavazatot kaphatott, illetve hogy a szélsőjobboldali Marine Le Pen lesz Macron ellenfele a francia elnökválasztás második fordulójában, igen aggasztó. Néhányan úgy gondolják, hogy Trump gyengén teljesítő elnökségének és nyilvánvaló inkompetenciájának elégnek kellene lennie ahhoz, hogy mérsékelje a lelkesedést a máshol megjelenő populista csodaszer iránt.
Hiba lenne azonban azt gondolni, hogy a világgazdasággal szembeni elégedetlenség mértéke innentől kezdve csökkenni fog. Ha a fejlett liberális demokráciák a jelenlegi politikát folytatják, akkor az állásukat elvesztő emberek továbbra is elidegenedettnek érzik majd magukat. Sokan fogják úgy gondolni, hogy Trump, Le Pen és a hozzájuk hasonló politikusok legalább átérzik a gondjaikat. Az az elgondolás, hogy a szavazók majd saját maguktól a protekcionizmus és a populizmus ellen fordulnak, nem több, mint egy kozmopolita vágyálom.
A liberális piacgazdaság támogatóinak meg kell érteniük, hogy sok reform és technológiai újítás rosszabb helyzetbe hoz egyes társadalmi csoportotokat, akár jelentős létszámú rétegeket. Elviekben ezek a változások fokozzák a gazdaság hatékonyságát, illetve lehetővé teszik a győztesek számára, hogy kompenzálják a veszteseket. Ha azonban a vesztesek rosszabb helyzetben maradnak, akkor miért kellene támogatniuk a globalizációt és a piacpárti politikát? Valójában az az érdekük, hogy olyan politikusok mellé álljanak, akik ellenzik ezeket a változásokat. Vagyis egyértelmű a tanulság: progresszív intézkedések, köztük erős szociális, jóléti programok, átképzések, illetve a globalizáció által hátrányosan érintett egyének és közösségek egyéb támogatási formái nélkül mindig felbukkannak majd Trump típusú politikusok.
Az ilyen politikusok által okozott károk, még ha nem is sikerül teljesen megvalósítaniuk a protekcionista, nativista ambícióikat, mindannyiunk számára jelentősek, mert a félelemre építenek, az elvakult hitet fűtik, illetve hatalmukat a veszélyesen polarizált „mi és ők” stratégia alapján biztosítják. Mély és visszafordíthatatlan megosztottság lehet e politika eredménye. Az USA-ban Trump máris rombolta az elnöki hivatal tekintélyét, s nagy valószínűséggel egy még inkább megosztott országot fog maga után hagyni. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a tudomány és a szabadság eszméjét magáévá tevő felvilágosodás kezdete előtt a jövedelmek mértéke és az életszínvonal évszázadokon át stagnált. Trump, Le Pen és más populista politikusok azonban a felvilágosodás értékeinek antitézisét képviselik. Trump alternatív tényekről beszél, tagadja a tudományos módszereket, s jelentősen csökkentené a kutatásra fordított költségvetési kiadásokat, beleértve a klímaváltozás területét is, amelyet egyszerűen hoaxnak tart.
A Trump, Le Pen és mások által támogatott protekcionizmus hasonló fenyegetést jelent a világgazdaság számára. Mintegy háromnegyed évszázada tart az a törekvés, amely szabályozásokon alapuló világgazdasági rendet próbál kialakítani, melyben az árucikkek, a szolgáltatások, az emberek és az eszmék szabadon áramolhatnak az országok között. Trump egy kézigránátot dobott ebbe a struktúrába. Trump és híveinek a határok fontosságát hirdető álláspontja miatt a cégek kétszer is meggondolják, hogy létrehozzanak-e globális értékláncokat. A bizonytalanság elbátortalanítja a beruházásokat, különösen a határon átnyúlókat, ami visszafogja a szabályozásokon alapuló globális rend kialakítását célzó törekvéseket. Minél kevesebbet invesztálnak ebbe a rendszerbe, annál kevésbé lesznek ösztönözve e rendszer támogatói, hogy az általuk képviselt ügy érdekében fellépjenek.
Ez az egész világ számára kedvezőtlen hatásokat jelent. Szeretjük vagy nem, az emberiség globális tekintetben továbbra is össze van kapcsolva, s olyan közös problémákkal fog szembenézni, mint a klímaváltozás vagy a terrorizmus. Az említett problémák megoldását célzó, együttműködést szolgáló képességeket és ösztönzőket erősíteni kell, nem pedig gyengíteni. Az ezzel kapcsolatos leckét a skandináv országok már régen megtanulták. A régió kis országai felismerték, hogy a nyitottság a kulcsa a gyors gazdasági növekedés és a jólét elérésének. Ám ahhoz, hogy nyitottak és demokratikusak maradjanak, az állampolgáraikat meg kellett győzniük arról, hogy a társadalom jelentős rétegeit ne hagyják magukra.
A jóléti állam így jelentős mértékben járult hozzá a skandináv országok sikereihez. A szóban forgó országok felismerték, hogy a prosperitás egyetlen fenntartható módja a megosztott jólét. Ez az a lecke, amelyet az USA-nak és Európa többi részének most meg kell tanulnia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.