Egyre többet kutatott kérdés a közgazdászok körében, hogy miért alacsonyabb a munkaerő nemzeti jövedelemből való részesedése Közép-Európában, mint nyugatabbra. Noha 2015 után enyhe javulás figyelhető meg, 1995 és 2015 között a visegrádi országok bérhányada 3,4 százalékponttal csökkent, ennek következtében a 2015-ben átlagosan 46 százalékos munkahányaduk tíz százalékponttal alacsonyabb volt az uniós átlagnál és az eurózóna átlagánál is. A bérarány nyolcvanas években kezdődő csökkenését több tényezővel is magyarázhatjuk az ezredfordulót követően megjelent szakirodalmi elemzések alapján, ám e tényezők többsége a pénzügyi és a kereskedelmi globalizációhoz köthető, ezért erre térünk ki részletesebben.
Engelbert Stockhammer 2013-as megállapítása szerint a kereskedelmi nyitottság és a bérhányad között negatív kapcsolat áll fenn. A kereskedelmen túl pedig a pénzügyi piacok fejlődése is bérhányadot erodáló lehetséges tényezőnek tekinthető. A pénzügyi piacok a fejlett világban a deregulációnak köszönhetően kiteljesedtek, és segítették a tőketulajdonosok és a részvényesek profitmaximalizáló igényeinek kiszolgálását. Emellett a pénzügyi piacokhoz kötődik a tőkeáramlások liberalizációja, amely csökkentette a bérhányadot.
A globalizáció hatásaival szemben a kormányzat több módon léphet fel. Idetartoznak a munkapiaci intézmények, a termékpiaci szabályozások, a hazai vagy állami tulajdonlás arányának alakítása vagy a jóléti állam mérete. Ezek közül is kiemelt figyelmet kap az elemzésekben a szakszervezeti hálózat sűrűsége és lefedettsége, a minimálbér szabályozása, a munkanélküli-támogatások és az ilyen támogatásokra jogosultak köre, a végkielégítések nagysága és a kormányzati fogyasztás. A technológiai változások és globalizációs folyamatok ellensúlyozására 2010-től a magyar gazdaságpolitika is fokozottan alkalmazta ezen eszközök egy részét.
A gazdasági globalizáció tehát gyengítette a munka alkuerejét a bértárgyalások folyamatában. A kevésbé fejlett országok piacra lépésével az alacsonyabban képzett munkavállalók bére nyomás alá került. Ez az egyik legfontosabb magyarázata, hogy az amerikai dolgozók reálbére a nyolcvanas évek óta – a korábbi korszakhoz képest – csak elhanyagolható mértékben nőtt. A bérekhez képest a profitok dinamikusabban növekedhettek az ipari termelés fejlődő országokba helyezésével, hiszen a fejlett országok munkavállalói csoportjait a nyitás a fejlődő országok munkavállalóival való versenyre kényszerítette. A külföldi kötődésű vállalatok a rugalmas foglalkoztatási formákat és a munkapiacot részesítik előnyben a munkaköltségek csökkentése érdekében – márpedig ezen globális értékláncok piaci dominanciájából fakadó alkupozíciója nem hagyható figyelmen kívül a gazdaságpolitikai döntések során. Emellett e vállalatok munkavállalóinak szerveződését nemzeti, kulturális és nyelvi akadályok nehezítik.
A szakpolitika olyan focipályán játszik, ahol a játékszabályok erősen meghatározottak, de tévedés lenne emiatt feladni a játékot.
A kormány látható keze figyelemre méltó erőt tud felmutatni a csökkenő trend megfordítása érdekében. Magyarországon a nettó bérhányad (a nettó bér részesedése a teljes megtermelt jövedelemből) 6,15 százalékponttal nőtt 2010 és 2016 között, ezzel pedig több évtizedes trendet sikerült megfordítani. 2010-től kezdetben a különadók és aktív munkapiaci politikák, majd egyre inkább a minimálbér emelése kényszeríti ki a bérarány emelkedését. Ez abban is megmutatkozik, hogy az Ameco adatai szerint 2017-ben a visegrádi országok közül már Magyarországon a legmagasabb a bérhányad. Mindehhez kegyelmi időszakot kínál az átmeneti munkaerőhiányos állapot, amely történelmi lehetőség a minimálbérek emelésére is: 2018-ban először fordul elő a rendszerváltás óta, hogy a hazai minimálbér eléri a létminimum szintjét. Előretekintve azonban azt látjuk, hogy a robotizáció költségei még a bérek emelkedésénél is látványosabban csökkennek. Ezért az előttünk álló munkapiaci átalakuláshoz kapcsolódó kulcskompetencia-fejlesztés az egyik legfontosabb feladat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.