Csupán néhány évvel ezelőtt az EU komoly – sokak szerint az addigi legsúlyosabb – kihívással szembesült: a tagállamok hitelminősítése romlott, az euróövezetben zsugorodott a magánszektor, és a gazdasági növekedés megrekedt. Hét évvel később, amikor minden makrogazdasági mutató azt jelzi, hogy túl vagyunk a gazdasági és pénzügyi válságon, és a GDP és a foglalkoztatási ráta minden korábbinál magasabb szinten áll, a hetedik kohéziós jelentés levonja a válság tanulságait és irányt mutat a jövőre.
A jelentés górcső alá veszi Európát: az egyes régiók GDP-je, beruházások, innováció, kormányzás, migráció, energia, városi kérdések, és sorolhatnánk.
A kohéziós jelentés rámutat, hogy a gazdasági és pénzügyi válság megálljt parancsolt az európai régiók közötti egyenlőtlenségek több évtizede tartó fokozatos csökkenésének, és így szélesedett a szakadék e régiók között. A jelentésből az is kiderül, hogy bár a régiók közötti egyenlőtlenségek ismét mérséklődnek, még sok a tennivaló. Az elmúlt években Európa szegényebb régióiban az egy főre jutó GDP közeledett az uniós átlaghoz, ezt azonban nagyrészt az idézte elő, hogy a foglalkoztatási ráta kárára javult a termelékenység. Európa gazdagabb régiói azonban minden más régiónál gyorsabb gazdasági növekedést értek el, míg a közepesen tehetős régiókban lassult az egy főre jutó GDP növekedése, feldolgozóiparuk továbbra is kicsi, és eközben ezek a régiók a legvédtelenebbek a globalizációs sokkhatásokkal szemben.
A kohéziós politika segítette a tagállamokat, valamint a helyi és regionális önkormányzatokat az Európát sújtó válság során azáltal, hogy valamennyi tagállamban hosszú távú, stabil és előrelátó beruházásokat valósított meg. Miközben a tagállamok visszafogták beruházásaikat, a kohéziós politika létfontosságúvá vált az európai városok és régiók számára. A jelenlegi pénzügyi időszakban a kohéziós politika 1,1 millió kis- és középvállalkozásnak nyújt támogatást, több mint 7,4 millió munkanélküli személy munkakeresését segíti, és 8,9 millió embernek ad segítséget új képesítés megszerzéséhez. A digitális gazdasághoz kapcsolódó beruházásokat valósít meg 16 milliárd euró értékben, többek között bővíti az online kormányzati szolgáltatásokat, és közel 15 millió háztartásnak biztosít széles sávú internetkapcsolatot. A kohéziós politika keretében sor kerül majd az energiahatékonyság javítását, a környezetvédelmet, a tömegközlekedést, valamint a transzeurópai út- és vasúthálózatok fejlesztését célzó beruházásokra is.
Magyarországon a kohéziós politika keretében megvalósuló beruházásoknak köszönhetően az elmúlt évtizedben 151 ezer munkahely jött létre közvetlenül, 188 ezer ember jutott nagy sebességű internethez, és közel félmillió ember élvezheti a jobb vízhálózat előnyeit. A kohéziós politika beruházásai 2023-ra várhatóan 2,9 százalékkal növelik Magyarország GDP-jét.
Ez azt mutatja, hogy a 2020 utáni időszakra vonatkozó kohéziós politikának továbbra is a legszilárdabb beruházási eszköznek kell lennie valamennyi régió számára, mivel egyikük sem védett a jövőben jelentkező globalizációs sokkhatásokkal, technológiai változásokkal és gazdasági válságokkal szemben. Senki nem tudhatja, hogy öt év múlva melyik régió szorul majd támogatásra kis- és középvállalkozásai, iskolái, kórházai és állami infrastruktúrája fenntartásához.
Végezetül a kohéziós jelentés javaslatokat fogalmaz meg arra vonatkozóan, hogy a jövő kohéziós politikája miképp tehető még hatékonyabbá azáltal, hogy a jelenlegi Európai Globalizációs Alap tevékenységi körét kibővítik például a régiók gazdasági átalakítási stratégiáinak támogatásával vagy azáltal, hogy létrehoznak egy előre nem kiosztott, váratlan fejlesztésekre mozgósítható tartalékalapot egységes támogatási szabályok kialakításával, vagy éppen azáltal, hogy a nemzeti társfinanszírozás növelése révén fokozzák a helyszíni felelősségvállalást a kohéziós politika keretében megvalósuló projektek esetében.
Miközben úgy tűnik, hogy a szélsőségesség Európa-szerte aggasztó mértékben fokozódik, a hetedik kohéziós jelentés emlékeztet arra, hogy a szélsőségességből fakadó intolerancia, önzés és önpusztítás ellen azzal vehetjük fel legjobban a küzdelmet, ha az unió számos előnyét láthatóvá tesszük falvainkban, városainkban és régióinkban.
Egy erősebb és egyszerűbb jövőbeli kohéziós politika erősebb és gondoskodóbb Európát eredményez majd mindannyiunk számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.