A világgazdaságban az új év remekül indult. Trump cikcakkjai, az elhúzódó Brexit-folyamat, a kínai ütemvesztés sötét árnya, a szíriai válság, a politikai osztállyal szembeni populista érzelmek ellenére a tavalyi üzleti folyamatokról kitűnő számok érkeztek. Ráadásul az év eleji adatok, valamint a Nemzetközi Valutaalap, az OECD, a nagy hitelminősítők által közzétett prognózisok szerint a kedvező világátlag mögött széles körű szinkronizált javulás áll: a korábban bukdácsoló gazdaságok is túljutottak a recesszión, a legtöbb országban a fogyasztás, beruházás, kivitel egyaránt bővül. A makrogazdasági javulás megmutatkozott a mind szebb üzleti adatokban: nőttek a profitok, kilőtt a tőzsde. Szinte túl szép, hogy hihető legyen.
Erre jött most februárban a vezető tőkepiacokon a nagy visszaesés. És hirtelen visszatért az aggodalom: megint buborékok durrannak ki? Talán csak nem a tíz éve kirobbant pénzügyi mizéria megismétlődésének előszele csapott le?
Aligha. Bár hirtelen jött az értékpapír-árfolyamok zuhanása, tényleg meggyőző magyarázatokat hallhattunk – az eset után.
Nyilvánvaló igazság, hogy a gyors tőzsdei emelkedéseket természetszerűen követi a korrekció. A világ vezető részvénypiacain a megelőző hónapokban nagy árfolyamnyereségek keletkeztek, és sokan most akarták realizálni őket.
Arra is van észszerű ok, hogy miért most korrigált a piac, és nem előbb vagy később: sorban jöttek olyan adatok és hírek, amelyek részvény- és kötvényeladásra késztettek. A decemberi amerikai infláció 2 százalék fölé kúszott, a maginfláció 1,8 százalék (az euróövezetben csak 1,2). Januárban az USA-ban csaknem 3 százalékkal nagyobb béreket fizettek, mint egy éve: ez az utóbbi tíz év leggyorsabb béremelési üteme. A kapacitások kihasználása magas szintű, a munkanélküliség mérsékelt. Tehát élénkítés nélkül is növekszik az infláció esélye, s ezzel a Fed irányadó kamatának megemelése. Márpedig ha a részvények amúgy is túlárazottak, a pénzpiaci kamatok pedig várhatóan felfelé mozdulnak, akkor valóban az tette jól, aki gyorsan eladott.
Történtek egyebek is. A republikánusok követeléseinek eleget tevő adócsökkentési törvény aláírásával Trump elnök karácsonyi ajándékot nyújtott az amerikai vállalatoknak, ám egyidejűleg erőlteti az infrastrukturális kiadások megnövelését, és elkötelezte magát a katonai költségvetés megemelése mellett is. Ez így együtt túl sok.
A jövedelemadók mérséklésének hívei mindig elmondják, hogy az nemcsak a gazdaságnak jó, de idővel kitermeli a maga hasznát a büdzsé számára is. A realitás viszont az, hogy rövid távon bizonyosan megnő az államháztartás hiánya. Hosszabb távon pedig a növekedésösztönző hatás főként attól függ, hogy vannak-e kihasználatlan kapacitások az adott gazdaságban. Ha már nincsenek, az adócsökkentés – mint fiskális ösztönző – áremelkedéshez vezet, az inflációs nyomást pedig a központi bank monetáris szűkítéssel, kamatemeléssel fogja ellensúlyozni.
A kongresszus költségvetési hivatala (CBO) nemrég kiszámolta, hogy az adócsomag közép- és hosszú távon az amúgy is nagy költségvetési hiány jelentős emelkedésével jár. Növekvő deficit és gyorsuló infláció: ez a kombináció a kötvényhozamok emelkedését vetíti elő. És bizony a tízéves amerikai állampapírok hozama már majdnem 3 százalék (és nem 1).
A világ mára megváltozott: ami most a pénzügyi piacokon zajlik, szükséges és egy ideje esedékes korrekció. A pénzügyi mozgásnak mindezzel nincs vége, sőt a peremországokban nyilván most jön a java. Az eddigi példátlan pénzbőség és a sosem volt alacsony kamatszintek ideje lejárt. A szabad pénzek egy része visszaindul az USA-ba. Kell is oda a költségvetési hiány meg az üzleti szektor egyesült deficitjének finanszírozására. Akár emel megint márciusban a Fed, akár nem, máshol is felfelé tartanak a jegybanki kamatok, átárazódnak a monetáris eszközök. Idén sem unatkozik a pénzügyi világ. És az államadósságok roppant mértéke miatt jövőre is marad izgalom.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.